Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demonstranti v Bělehradě požadují svobodu pro média a předčasné volby

Svět

  7:55
Bělěhrad - Více než 10 000 lidí vyšlo v sobotu večer v Bělehradě do ulic na protest proti prezidentovi Aleksandaru Vučičovi a jeho Srbské pokrokové straně (SNS). Demonstranti požadovali, aby vláda umožnila médiím svobodou práci a zaručila se, že se uskuteční svobodné a spravedlivé volby. Napsala o tom agentura Reuters. Protivládní demonstrace se v Srbsku konají již osm týdnů. Roznětkou protestů byl listopadový incident ve městě Kruševac, při němž byl brutálně napaden předák levicové opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci Vučiče, což prezidentova SNS odmítla.

Demonstrace v Bělehradě proti současnému prezidentovi Alexandru Vučičovi. foto: Reuters

Demonstraci zorganizovalo uskupení asi 30 opozičních stran. Nespokojenci křičeli „Vučić je zloděj“.“Jediným naším požadavkem je, aby toto zlo skončilo,“ řekl davu herec Branislav Trifunović. „Chceme volby, první ale musí přijít svoboda,“ dodal.

16.ledna 2019 v 08:39, příspěvek archivován: 20.ledna 2019 v 08:06

This week in #Serbia, protesters will convene for the seventh time to #protest against President Aleksandar Vučić (@avucic), continuing demonstrations that started in December. https://t.co/cUEV7ukrSl

Demonstrace se podle Reuters konaly také na dalších místech, včetně měst Novi Sad a Niš. Mimo hlavní město byla ale účast výrazně menší, píše Reuters.

Nikdo z kanceláře srbského prezidenta se k nejnovějšímu protestu nevyjádřil. Vučić se ale již dříve nechal slyšet, že demonstrantům neustoupí v otázce zvýšení svobody médií a reformy volebního systému, kterou rovněž požadují. Naznačil však, že by zvážil předčasné volby, kterými by otestoval popularitu své strany.

Až 10 tisíc lidí vyšlo do ulic Budapešti. Kritizují ‚otrocký zákon‘ i Orbána

SNS má v srbském parlamentu 160 z 250 křesel. Další všeobecné volby se v Srbsku mají konat v roce 2020.

„Přišla jsem, abych vyjádřila svou nespokojenost s vládnoucí elitou,“ řekla Reuters čtyřiašedesátiletá důchodkyně Ljiljana Živanovičová. „Oni (SNS a Vučić) kontrolují veškerá média. Je mi z té korupce zle,“ doplnila.

Nejnovější protesty se uskutečnily po čtvrteční návštěvě ruského prezidenta Vladmira Putina, kterého z celého Srbska přijely přivítat desetitisíce lidí.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat