Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Demonstranti v Berlíně se bouřili proti protinákazovým omezením. Policie jich 60 zadržela

Demonstranti v Berlíně už třetí víkend za sebou protestují proti omezením, která mají zabránit šíření koronaviru. foto: Reuters

Berlín - Německá policie zadržela asi 60 lidí, kteří se v sobotu v Berlíně zúčastnili demonstrace proti omezením, nařízeným úřady ve snaze zabránit šíření koronaviru. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na místní média. Demonstranti porušovali protinákazové předpisy a někteří napadali policisty, uvedl mluvčí berlínské policie. Dva policisté podle něj utrpěli lehká zranění.
  20:19

Terčem protestů jsou opatření, na jejichž dalším zachování trvá kancléřka Angela Merkelová, aby nedošlo k přetížení zdravotnického systému. Protesty jsou čím dál hlasitější a demonstranti už třetí víkend za sebou plnili ulice německého hlavního města, napsal Reuters.

Merkelová již dříve uvedla, že chápe obavy ze zasahování restrikcí do lidských práv, ale německé demokracii je vnutil koronavirus.

Demonstrovalo se po celém Německu, ale kvůli špatnému počasí přišlo ve většině měst mnohem méně demonstrantů, než se čekalo, poznamenala agentura DPA s tím, že protesty byly většinou pokojné. Například ve Stuttgartu účast nahlásilo 500 lidí, ale přišlo jich jen několik desítek. V Essenu dorazilo 360 z ohlášené tisícovky lidí, asi 250 lidí se sešlo v Kolíně nad Rýnem. Ve Frankfurtu nad Mohanem dříve protestovalo několik stovek lidí, nyní byla účast podle policie menší. 

V Erfurtu asi 40 lidí pokojně demonstrovalo proti omezení základních práv v důsledku pandemie. V Hannoveru se podle policie sešlo kolem 130 demonstrantů, v Brémách asi 170. V okolí Mnichova zuřila bouřka, a tak se pořadatelé rozhodli akci zrušit; v bavorské metropoli se čekala tisícovka protestujících. V Norimberku přišlo v dešti jen několik demonstrantů, namísto 500 předem ohlášených účastníků.

V Německu se podle údajů Institutu Roberta Kocha nakazilo celkem 177 850 lidí, 8216 lidí zemřelo v souvislosti s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...