5. října 2014 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Demonstranti v Hongkongu přestanou blokovat úřady, protesty ale nekončí

Unavení demonstranti hlídají barikády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unavení demonstranti hlídají barikády | foto: Reuters

HONGKONG Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu vyhoví požadavkům vlády a uvolní blokádu úřadů. Protesty ale nadále pokračují a demonstranti žádají odchod vůdce Hongkongu Leung Čchun-jinga, uvedla v neděli agentura Reuters. Leung dal nicméně opakovaně na vědomí, že demisi podat nehodlá.

"Našim cílem je Leung, ne další vládní úředníci. Otevřením cesty (k úřadům) nebude mít Leung žádný důvod či omluvu pro to, aby nechal vyklidit náš okupační protest a šířil pomluvy," prohlásil jeden z vůdců protestů Benny Tai.

Studentští předáci vyzvali své příznivce, aby vyklidili přilehlé protestní tábory a připojili se k hlavní demonstraci v srdci asijské finanční metropole. Tato výzva souvisí s přípravou na možný policejní zásah.

Leung v sobotu pozdě večer prohlásil, že demonstrace se může "vymknout kontrole a mít vážné dopady na veřejnou bezpečnost a sociální pořádek". Studenti, kteří v čele protestů stojí, se obávají, že vedení Hongkongu by blokádu úřadů využilo jako záminku k zásahu proti demonstrantům, proto v pondělí umožní úředníkům volný přístup do kanceláří.

‚Táhněte zpět na pevninu!‘

Demonstranti blokují část města od minulého pátku a dali vůdci Hongkongu Leung Čchun-jingovi lhůtu do čtvrteční půlnoci, aby odstoupil. V opačném případě pohrozili obsazením vládních budov. Leung rezignovat odmítl, ale nabídl jednání, která by měla se studenty vést představitelka místní vlády Carrie Lamová. Organizátoři protestů na jednání zprvu přistoupili s tím, že dál trvají na Leungově demisi.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli násilnostem, kdy prodemokratické aktivisty napadli jejich odpůrci, ale svůj souhlas stáhli. Demonstranti se dostali do potyček s odpůrci protestů, u nichž panuje podezření, že se jedná o lidi najaté vládou, mezi kterými nechybí ani členové hongkongské mafie, tedy triád. Úřady ale tato nařčení popřely jako "zcela vylhaná". Do neděle bylo nahlášeno 18 zraněných.

Demonstranti vyčítali policii, že je neochránila a že si vůči útočníkům počínala pasivně, na rozdíl od předchozích tvrdých zásahů proti demonstrujícím studentům. Mezi útočníky prý také bylo hodně přistěhovalců z Číny. "Táhněte domů," vykřikovali někteří demonstranti na adresu svých odpůrců.

Cílem demonstrací je zrušení kontroverzní volební reformy, kterou vydala centrální vláda v Pekingu. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči.

Peking v obavě z "demokratické nákazy" nechal zatknout desítky aktivistů po celé Číně. Mezi zadrženými je i básník Wang Cang, známý verši o vražedném potlačení demokratického hnutí na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!