Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Demonstranti v Portlandu svrhli sochy bývalých prezidentů USA, také rozbíjeli okna na budově muzea

Demonstranti svrhli sochu prezidenta. foto: Sean Meagher/The Oregonian via APČTK

Portland (USA) - Ve městě Portland v americkém státě Oregon v noci na pondělí demonstranti svrhli sochy dvou bývalých prezidentů Spojených států: Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta. Informovala o tom agentura AP. Místní policie po výtržnostech označila shromáždění za nezákonné, nebylo ale jasné, zda někoho vzala do vazby.
  13:19aktualizováno  13:34

Portlandské sochy Lincolna a Roosevelta se staly nejnovějšími položkami na dlouhém seznamu památníků, které byly napříč USA strženy či je odstranily úřady od květnové smrti George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Nedělní nepokoje byly výsledkem „dne hněvu původních obyvatel“, který organizátoři svolali v souvislosti s „Kolumbovým dnem“, který letos připadá na pondělí.

Demonstranti v Portlandu házeli zápalné lahve na policisty, protesty proti rasismu trvají už 100 dní

Tento federální svátek připomíná mořeplavce Kryštofa Kolumba a završení jeho zaoceánské cesty z roku 1492. Postupně se však stal poněkud kontroverzní událostí, neboť někteří aktivisté vnímají Kolumbův příchod jako počátek vykořisťování a vyhlazování původních obyvatel Severní Ameriky. Při protestech z posledních měsíců byly terčem výtržností i sochy italského mořeplavce, na řadě míst se je úřady ve světle vývoje rozhodly z veřejných prostranství samy odstranit.

Tentokrát si demonstranti vybrali jako cíl památníky exprezidentů USA. Nejdříve v neděli večer za pomoci řetězů svrhli jezdeckou sochu Roosevelta, který byl v pořadí 26. americkou hlavou státu, poté obrátili svou pozornost k Lincolnovi, což je 16. americký prezident. Účastníci protestu také rozbíjeli okna na budově muzea Oregon Historical Society.

Agentura AP napsala, že podle historiků Roosevelt za svého života vyjadřoval antipatie k severoamerickým kmenům, připisován je mu i výrok: „Nezacházím tak daleko, abych řekl, že jedinými dobrými indiány jsou mrtví indiáni, ale mám za to, že u devíti z deseti to tak je.“ Pokud jde o Lincolna, demonstranti v neděli na podstavec jeho sochy napsali „Dakota 38“, což je odkaz na příslušníky kmene Dakota, jejichž popravu prezident schválil po bojích s bělošskými osadníky. Portál snopes.com uvádí, že Lincoln zároveň zrušil trest smrti pro dalších 264 odsouzených.

Policie v Portlandu po poničení soch prohlásila demonstraci za nezákonnou a nařídila účastníkům, aby dějiště opustili. Vazba hrozila každému, kdo byl zapojen do „kriminálního jednání, včetně vandalství“. Žádná zatčení ale ihned potvrzena nebyla.

Tlak na Portland zesiluje, Trump tam pošle další federální policisty. Neustoupíme, vzkazují demonstranti

Portland je od Floydovy smrti jedním z epicenter protestů v USA, přičemž shromáždění často končila výtržnostmi a střety s bezpečnostními složkami. Na konci srpna zde byl zastřelen člen krajně pravicové skupiny Patriot Prayer.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!