Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Demonstranti v Portlandu svrhli sochy bývalých prezidentů USA, také rozbíjeli okna na budově muzea

Demonstranti svrhli sochu prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti svrhli sochu prezidenta. | foto: Sean Meagher/The Oregonian via APČTK

Portland (USA) Ve městě Portland v americkém státě Oregon v noci na pondělí demonstranti svrhli sochy dvou bývalých prezidentů Spojených států: Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta. Informovala o tom agentura AP. Místní policie po výtržnostech označila shromáždění za nezákonné, nebylo ale jasné, zda někoho vzala do vazby.

Portlandské sochy Lincolna a Roosevelta se staly nejnovějšími položkami na dlouhém seznamu památníků, které byly napříč USA strženy či je odstranily úřady od květnové smrti George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Nedělní nepokoje byly výsledkem „dne hněvu původních obyvatel“, který organizátoři svolali v souvislosti s „Kolumbovým dnem“, který letos připadá na pondělí.

Tento federální svátek připomíná mořeplavce Kryštofa Kolumba a završení jeho zaoceánské cesty z roku 1492. Postupně se však stal poněkud kontroverzní událostí, neboť někteří aktivisté vnímají Kolumbův příchod jako počátek vykořisťování a vyhlazování původních obyvatel Severní Ameriky. Při protestech z posledních měsíců byly terčem výtržností i sochy italského mořeplavce, na řadě míst se je úřady ve světle vývoje rozhodly z veřejných prostranství samy odstranit.

Tentokrát si demonstranti vybrali jako cíl památníky exprezidentů USA. Nejdříve v neděli večer za pomoci řetězů svrhli jezdeckou sochu Roosevelta, který byl v pořadí 26. americkou hlavou státu, poté obrátili svou pozornost k Lincolnovi, což je 16. americký prezident. Účastníci protestu také rozbíjeli okna na budově muzea Oregon Historical Society.

Agentura AP napsala, že podle historiků Roosevelt za svého života vyjadřoval antipatie k severoamerickým kmenům, připisován je mu i výrok: „Nezacházím tak daleko, abych řekl, že jedinými dobrými indiány jsou mrtví indiáni, ale mám za to, že u devíti z deseti to tak je.“ Pokud jde o Lincolna, demonstranti v neděli na podstavec jeho sochy napsali „Dakota 38“, což je odkaz na příslušníky kmene Dakota, jejichž popravu prezident schválil po bojích s bělošskými osadníky. Portál snopes.com uvádí, že Lincoln zároveň zrušil trest smrti pro dalších 264 odsouzených.

Policie v Portlandu po poničení soch prohlásila demonstraci za nezákonnou a nařídila účastníkům, aby dějiště opustili. Vazba hrozila každému, kdo byl zapojen do „kriminálního jednání, včetně vandalství“. Žádná zatčení ale ihned potvrzena nebyla.

Portland je od Floydovy smrti jedním z epicenter protestů v USA, přičemž shromáždění často končila výtržnostmi a střety s bezpečnostními složkami. Na konci srpna zde byl zastřelen člen krajně pravicové skupiny Patriot Prayer.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!