Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Egyptě demonstrují islamisté, v Tunisku se bouří proti nim

Svět

  9:17aktualizováno  14:23
TUNIS - Více než 300 lidí bylo v pátek zraněno na severozápadě Tuniska, kde čtvrtý den pokračovaly střety mezi demonstranty a pořádkovými silami. Demonstranti protestují proti místímu guvernérovi a přístupu vlády umírněných islamistů, která podle nich neřeší jejich problémy. V egyptském hlavním městě Káhira se naopak sešla bouřlivá demonstrace na podporu islamistického prezidenta Mursího.

Demonstrantii dorazili i před sídlo tuniského ministerstva vnitra. Na papíru, který drží tunisanka, stojí: "Spravedlnost je levnější než střalba" foto: ČTK

Agentuře AFP to sdělily zdroje z místní nemocnice. Do města byla vyslána armáda.V ulicích města Siljána demonstrovalo až deset tisíc lidí a žádalo pracovní příležitosti, investice vlády, program ekonomického rozvoje této velmi chudé oblasti a rezignaci regionálního guvernéra. Pokojné protesty se zvrhly ve srážky s policií.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Munsif Marzúkí řekl, že vláda nesplnila očekávání lidí, a vyzval k vytvoření menšího kabinetu, který by se zaměřil na urovnání nepokojů.

Současná vláda má 80 členů. "Tunisko je dnes na křižovatce," řekl Marzúkí.

Několik tuniských rozhlasových stanic uvedlo, že do Siljány byla přesunuta armáda. Zástupce strany umírněné islamistické strany premiéra Hamádího Džibálího řekl pod rouškou anonymity, že armáda nahradí v Siljáně policii.

Prezident se postavil proti vládě

Oficiální stanovisko není podle agentury AFP známo, ale očití svědci informaci potvrdili a řekli, že do města přijelo několik armádních nákladních vozů a dalších vozidel.

Prezident vyjádřil obavy, že nepokoje v Siljáně by se mohly rozšířit do dalších regionů Tuniska.

"Tunisko má dnes příležitost, kterou nesmí propást, protože svět se na nás dívá a my nesmíme zklamat," řekl Marzúkí.

Prezident v Tunisku má ale jen malou možnost něco změnit. Rozhodující silou v mocenské struktuře je premiér. Marzúkí, který se v minulosti střetl s Džibálím, řekl, že by co nejdříve měly být nové volby.

Tuniská ekonomika se stěží hrabe z recese

Premiérův úřad slova šéfa státu nekomentoval.

Tuniská ekonomika se podle AFP jen stěží dostává z recese, do které spadla po protivládním povstání loni v lednu. Siljána, která je správním střediskem stejnojmenného governorátu, leží asi 120 kilometrů jihozápadně od metropole Tunisu. Podle oficiálních statistik se objem investic v této provincii v období od ledna do října snížil o 44,5 procenta a ekonomika vytvořila o 66,6 procenta méně nových pracovních míst než ve stejném období loni.

V Egyptě se po protivládních protestech sešla demonstrace na podporu prezidenta

Před Káhirskou univerzitou se v sobotusešly tisíce Egypťanů, aby podpořily prezidenta Muhammada Mursího a také Muslimské bratrstvo. Projevují podporu Mursího politice a rovněž návrhu nové ústavy, který má prezident převzít a později k němu vyhlásit referendum. Jeho odpůrci protestovali na káhirském náměstí Tahrír ve velkém počtu v pátek.

Shromáždění se konají nejenom v Káhiře, ale také v dalších egyptských městech. V Káhiře na velmi hlučném shromáždění lidé provolávají hesla Islám přichází, Ano stabilitě a Ne korupci. Organizátoři si slibují, že shromáždění počtem účastníků překoná protestní akce na Tahríru. Tam lidé v pátek provolávali svržení nového režimu, který vystřídal vládu loni svrženého prezidenta Husního Mubaraka.

Prezident si dekretem přisvojil mimořádné pravomoci

Nové protesty vyvolal prezident minulý týden, když si zvláštním dekretem přisvojil mimořádné pravomoci a znemožnil jimi jakoukoli korekci svých rozhodnutí ze strany justice. Označil to za dočasné opatření nezbytné k urychlení reforem, opozice v tom však spatřuje ohrožení demokracie. Od vyhlášení dekretu zahynuli při protestech dva lidé a několik set osob bylo zraněno.

Autoři: ,