17. května 2010 8:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Den české kultury v Šanghaji: Gipsy.cz i Spejbl s Hurvínkem

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | foto: Reuters

ŠANGHAJ Češi budou celý dnešní den v popředí světové výstavy Expo 2010 v čínské Šanghaji, kde se dnes slaví český národní den. Národní den, během něhož se představí kolem dvou stovek českých umělců, začal symbolicky už o půlnoci místního času (v neděli v 18:00 SELČ) v prestižním klubu M1NT v centru Šanghaje, odkud bylo možné sledovat televizní věž nasvícenou českými vlajkami.

Hlavní akce se ale konají na výstavišti. U českého pavilonu kvůli tomu vyrostla dvě pódia. Program zahájil Spejbl s Hurvínkem.

Plody civilizace

Expo 2010 trvá půl roku a Česko na ní ve svém pavilonu představuje expozicí Plody civilizace. Na účast v kulturní olympiádě národů vyčlenil český stát půl miliardy korun.

Čína si klade ambice představit největší Expo v historii světových výstav.

Čínskému publiku se představí například hudební skupiny Gipsy.cz, Toxique, Laura a její tygři, Čechomor nebo jazzový virtuos Emil Viklický či houslista Pavel Šporcl.

Zvlášť vystupují divadelníci, loutkáři a další umělci. Návštěvníci světové výstavy budou mít možnost poznat také "nový cirkus" La Putyka, Národní divadlo marionet, Skutr, Long Vehicle Circus či Tam Tam Batucada.

Čtěte více

Český národní den, kdy se v šanghajském výstavním areálu představí česká kultura, vyvrcholí večerním představením baletu Národního divadla. Česko zastupuje na národním dni také šéf české diplomacie Jan Kohout.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?