Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Česku? Kolektivní ztráta paměti, píší v Rakousku

 Vojtěch Filip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

VÍDEŇ/PRAHA Za ukázku kolektivní ztráty paměti považuje rakouský deník Der Standard výsledky víkendových krajských a senátních voleb v České republice. Dokazuje to podle jeho dnešního komentáře nejen úspěch nereformovaných komunistů, ale i politiků v minulosti podezřelých z korupce. Úspěchu KSČM si všímají také další světová média.

RAKOUSKO:

"Nejlepším důkazem toho, jak krátká může být lidská paměť v politice, jsou poslední regionální a senátní volby v Česku. Nereformovaní čeští komunisté, kteří se i dvě desetiletí po revoluci zdráhají jasně distancovat od své stalinistické minulosti, se na mnoha místa prosadili jako politická síla udávající tón," píše Der Standard.

Dolejš? Ironie!
Ztráta paměti podle něj postihla Čechy i u otázky korupce. "Jistou dávku ironie nepostrádá fakt, že v jedno z pražských senátních obvodů získali komunisté senzačně relativní většinu s Jiřím Dolejšem, který byl před několika lety natočen skrytou kamerou, jak souhlasil, že za peníze bude intervenovat ve prospěch loterijních lobbistů a ovlivní příslušný zákon," poznamenává rakouský list.

Pozastavuje se také nad úspěchem lidovce Jiřího Čunka, který téměř dosáhl na padesátiprocentní hranici nutnou ke zvolení do Senátu v prvním kole. Der Standard to označuje za jeho "politické znovuzrození".

"Před pár lety, když byl Čunek vicepremiérem, paralyzovala jeho úplatkářský aféra celé měsíce tehdejší kabinet. Následovala nevídaná intervence státního zastupitelství, neboť bylo v sázce přežití vlády. Případ byl rychle odložen. Nyní se Čunek může nechat oslavovat jako hrdina, i když jeho triumf za sebou zanechává pachuť," soudí Der Standard.

Volby v minulosti.

Volby v minulosti.

NĚMECKO:

Triumfem nazývá volební úspěch českých komunistů berlínský Der Tagesspiegel. Také ten připomíná, že se po sametové revoluci nereformovali a zůstali "ortodoxně levicovou stranou". Jejich volební zisky podle listu povedou k dalekosáhlým změnám v celé české politice, kde dosud platilo nepsané pravidlo, že se s komunisty nevládne. Der Tagesspiegel označuje víkendové volby za důležitý barometr nálad před lednovými volbami nového českého prezidenta.

Levicový deník Neues Deutschland výsledek hlasování shrnul titulkem "Občané potrestali Nečasovu vládu". Voliči podle něj vystavili středopravé koalici účet za korupční skandály a neustálé spory mezi vládními stranami.

Grafika: Výsledky voleb do zastupitelstev krajů
Grafika: Výsledky prvního kola do Senátu

RUSKO:

 Jako o vítězství levice referují o českých volbách ruská média. "Drtivou porážku" vládnoucí pravice přičítají i korupčním skandálům a nespokojenosti voličů s rozpočtovými škrty a zvyšováním daní. Vesměs se však ruská média omezují jen na stručné agenturní zpravodajství.

Chlupatá ruka Čurova
"Čeští demokraté jsou šokováni omračujícím úspěchem komunistů," uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy a dodala, že v senátních volbách získali komunisté nejvíce hlasů po sociálních demokratech a v krajských volbách "triumfovali" se 182 ze 675 mandátů. "Hle, co se děje, když tam nedosáhne chlupatá ruka Čurova (předsedy ruské ústřední volební komise Vladimira Čurova)," poznamenal v debatě přívrženec ruských komunistů.

"Levicové strany v Česku se vracejí do 'opravdového života', usoudila státní stanice Golos Rossii. Z rozhovoru s publicistou Janem Petránkem pak zdůraznila, že komunisté posílili tolik, že jsou tím zaskočeni i odborníci.

Ale přišla hlasovat jen třetina voličů a zemi vládne "blbá nálada". "Česká srdce dodnes těžko akceptují, že se komunisté dost neomluvili za podporu sovětského režimu. Ale - jestli předvedou, že myslí jinak - mají šanci velice silně ovlivnit to, jaká bude politika v Česku," uzavřela.

POLSKO:

Nečekaně velký úspěch levice, těžká porážka vládních stran, které nedokážou zastavit pokles své popularity. Tak hodnotí výsledky pátečních a sobotních voleb v Česku polská média.

Podle deníku Rzeczpospolita doplatily vládnoucí strany nejen na nepopulární reformy, ale i na vlastní nejednotu. "Výsledky... potvrzují slabost české vládnoucí koalice i perspektivu předčasných parlamentních voleb," napsal list. Podle něj k poklesu popularity přispěla zvláště současná rebelie v ODS i korupční skandály jako ten na ministerstvu práce a sociálních věcí, který vedl k odstoupení ministra Jaromíra Drábka.

Sídlo plzeňské ODS 13. října večer po krajských a senátních volbách.

Sídlo plzeňské ODS 13. října večer po krajských a senátních volbách.

Konzervativní server Salon24.pl si všímá toho, že volby potvrdily dlouhodobý trend poklesu popularity české pravice. "ODS a TOP 09 platí za reformy i krizi, levici se podařilo přetáhnout na svou stranu nerozhodnuté voliče. Pro pravici je ale horší to, že nemá recept na zastavení poklesu popularity," uvedl server.

Výsledky jsou podle něj dokladem radikalizace levicových voličů, kteří přecházejí od sociálních demokratů ke komunistům. "Češi mohou příští dny vyhlížet s neklidem, určitě nebudou ve znamení politické stability," dodal Salon24.pl.

Tisková agentura PAP zaznamenala, že o neúspěchu ODS dobře vypovídá prohra v doplňujících senátních volbách v Praze. "Citelné ztráty v boji o mandáty do Senátu zaznamenala pravice dokonce v Praze, která byla dosud její tradiční baštou," píše agentura.

SLOVENSKO:

Česko se po senátních a krajských volbách zabarvilo do oranžově-červené, komentoval výsledky hlasování slovenský tisk. "Senátní a krajské volby v Česku nakreslili oranžově-červenou mapu země.

ODS utřela nos
Vládnoucí pravicoví občanští demokraté naopak utřeli nos," napsal deník Pravda v článku pod titulkem "Češi vyfackovali pravici". List Sme soudí, že volby rozhodla zejména krize a odmítání reforem a úspor.

Česko prý doběhla vlna, která pomáhá populistům a extrémistům v celé Evropě. Komunisté podle deníku dokázali ubrat hlasy i ČSSD, která už pro nespokojence není dosti radikální. "Sociální demokraté oblouzněni blízkostí moci si to nepřipouštějí a vlastním protireformním populismem nahrávají straně, která je nakonec může rovněž převálcovat. Nebylo by to poprvé v české historii," poznamenal komentátor.

KSČM je po úspěchu ve volbách do krajů připravena jednat o programových koalicích na principu poměrného zastoupení.

KSČM je po úspěchu ve volbách do krajů připravena jednat o programových koalicích na principu poměrného zastoupení.

Také deník Hospodárske noviny upozornil, že na české politické scéně se do popředí dostali komunisté. "Ukázali, že v parlamentních volbách 2014 je s nimi třeba vážně počítat do české vlády," napsal list.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...