Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Desetiletá Polka žaluje ministra

Svět

  8:00
VARŠAVA/PRAHA - Je jí deset a prostě se nechce oblékat stejně jako její spolužačky. Tolik prozradil o školačce, která se postavila proti ministrovi školství a včerejšímu rozhodnutí polského parlamentu, právník Marek Wladzinski.

Školáci v uniformách foto: Reprofoto

Dívka, která je dcerou jeho známých, přiměla Wladzinského k tomu, aby podal protest u ombudsmana proti novému zákonu o školních uniformách. Včera přijatá norma totiž nařizuje od září povinné nošení školních stejnokrojů na všech polských základních a středních školách.

Ministr školství a předseda ultrapravicové Ligy polských rodin Roman Giertych zákon zdůvodňuje nutností omezit násilí na školách. „Uniformy vzbudí v žácích pocity sounáležitosti a rovnosti,“ tvrdí ministr. „Na myšlence školních uniforem není nic špatného, ale rozhodnutí náleží rodičům,“ říká Marek Wladzinski, který připravil protest tak, aby mohl ombudsman podat proti zákonu žalobu u ústavního soudu. „Žaloba má šanci na úspěch,“ uvedl pro deník Gazetu Wyborcza ústavní právník profesor Wiktor Osiatynski, podle kterého zákon porušuje hned několik ústavou zaručených práv – například „právo vychovávat děti ve shodě s vlastním přesvědčením“.

Polsko v uniformách

Polským Sejmem včera přijatý zákon zavádí stejnokroje na všech polských základních a středních školách od prvního září tohoto roku. Jejich podobu si může vybrat každá škola po dohodě s rodiči žáků a studentů podle svého. Uniformy budou muset rodiče, až na nepatrné výjimky, zaplatit ze svého.

Podle Osiantynského je třeba proti zákonu veřejně protestovat, protože se v něm projevují totalitní Giertychovy sklony. „Stejnokroje nebyly bezdůvodně součástí komunistických a fašistických zvyklostí,“ dodává Osiatynski.

Jeho názor je však v menšině. Zavedení stejnokrojů podporuje podle posledního průzkumu veřejného mínění dvaasedmdesát procent dospělých Poláků. Ovšem mezi Poláky mladšími čtyřiadvaceti let je poměr příznivců a odpůrců vyrovnaný, samotných školáků se nikoho zeptat nenapadlo.

Šaty, nebo mobil?
V očekávání přijetí zákona už po celém Polsku začaly vznikat specializované textilní firmy, které chtějí navrhovat a šít školní uniformy. Jejich cena se může pohybovat od několika set po několik tisíc korun. Na námitky, že to pro část rodin může být finanční problém, odpovědělo ministerstvo, že žáci si mohou stejnokroje předávat podobně, jako se to dělá s učebnicemi.

Mnozí ředitelé škol poukazují na to, že ani uniformy nejsou schopny odstranit viditelné sociální rozdíly mezi žáky. Podle jejich názoru totiž už dnes nejde ani tolik o oblečení, jako o značku MP3přehrávače nebo model mobilního telefonu. Především od studentů vyšších ročníků středních škol se pak dá očekávat, že zákon vzbudí velký odpor, a je možné, že část polské mládeže ho bude ignorovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!