30. června 2019 22:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Davy Súdánců demonstrovaly v ulicích Chartúmu, policie je rozháněla slzným plynem. Nejméně 5 lidí zemřelo

Súdánci demonstrovali za přechod k civilní vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Súdánci demonstrovali za přechod k civilní vládě. | foto: ČTK

Chartúm  Desetitisíce Súdánců v ulicích metropole Chartúmu a dalších městech v této africké zemi demonstrovaly za přechod k civilní vládě. Bezpečnostní složky davy podle agentury rozháněly slzným plynem. Zabito bylo při protestech nejméně pět demonstrantů, oznámili podle agentury AFP zdravotníci.

Agentura Reuters s odvoláním na představitele vládnoucí vojenské rady uvedla, že nejméně pět civilistů a tři příslušníky vojenských sil zasáhli neznámí odstřelovači. Súdánci za přechod k civilní vládě demonstrují téměř tři měsíce poté, co armáda sesadila dlouholetého autokratického vůdce Umara Bašíra.

Nejnovější velké demonstrace se konají na pozadí sporu vládnoucí vojenské rady a vůdců protestu. Jednání obou stran jsou na mrtvém bodě od 3. června, kdy armáda násilně rozehnala pokojný protest.

V metropoli Chartúmu a dalších městech se demonstracích účastnily desetitisíce...
Nejnovější velké demonstrace se konají na pozadí sporu vládnoucí vojenské rady...

Podle organizátorů protestů bylo při potlačení demonstrací od té doby zabito 128 lidí, úřady naopak uvádějí, že o život přišlo 61 osob, včetně tří příslušníků bezpečnostních složek.

Demonstranti v neděli vyšli do ulic na několika místech v Chartúmu a také ve městě Umdurman, a následně pochodovali k domovům obětí protestů. Agentura Reuters s odvoláním na svědka uvedla, že několik tisíc nespokojenců pochodovalo k ministerstvu obrany a bezpečnostní následně složky střílely do vzduchu.

Čtyři demonstranti byli podle zdravotníků zabiti v Umdurmánu blízko Chartúmu, pátou oběť zasáhla kulka do hrudníku v Atbaře.

Velitel Jednotek rychlé podpory generál Mohamed Hamdan Dagalo, který je zástupcem šéfa přechodné vojenské rady, uvedl, že snipeři zasáhli pět nebo šest civilistů a tři příslušníky Jednotek rychlé podpory. Neupřesnil, zda někdo přišel o život, ani kdo střílel. Podle agentury AFP bezpečnostní složky u prezidentského paláce v Chartúmu a ve třech dalších čtvrtích metropole protestující rozháněly slzným plynem.

Protesty začaly loni v prosinci a vyvolala je ekonomická krize. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírovu sesazení z obav, že se armáda bude snažit držet u moci a zachová režimní struktury.

Vojenská rada uvedla, že není proti protestům, zároveň ale vůdce demonstrantů varovala, že je bude vinit z případného násilí a vandalismu. Africká unie a Etiopie mezitím zintenzivnily snahy zprostředkovat jednání vedoucí k vyřešení současné krize vytvořením přechodné vlády.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.