Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Desetitisíce lidí v USA manifestovaly před volbami za rozumnost

Svět

  22:36
WASHINGTON - Desetitisíce lidí se sešly na washingtonském prostranství National Mall nedaleko Bílého domu na mítinku za zachování zdravého rozumu před úterními volbami do Kongresu. Setkání zorganizovali televizní baviči Jon Stewart a Stephen Colbert jako protiváhu k rivalským mítinkům demokratů a republikánů, uvedl server news.yahoo.com.

Desetitisíce lidí se dnes sešly na washingtonském prostranství National Mall nedaleko Bílého domu na mítinku za zachování zdravého rozumu před úterními volbami foto: ČTK

Organizátoři událost považují za politicky motivovanou zábavnou akci, účastníci ji však podle Los Angeles Times vnímají spíše jako výzvu k činům před volbami. Podle některých odhadů přišlo přes 100.000 lidí. Heslem akce je "Obnovení zdravého rozumu a/nebo strachu".

Z davu vyčnívaly transparenty jako "Nenávidím cedule" nebo "Neviděli jste moje klíče?". Další slogany vyzývaly ke klidu.

Desetitisíce lidí se dnes sešly na washingtonském prostranství National Mall nedaleko Bílého domu na mítinku za zachování zdravého rozumu před úterními volbami

Shromáždění nechyběl politický podtext. "Chci vidět skutečnou změnu, ne Obamovu změnu," prohlásila Shannon Escobarová z Pensylvánie na adresu hesla současného prezidenta USA Baracka Obamy. Dodala, že je potřeba kandidátku pročistit a začít znovu s lidmi, kteří skutečně spolupracují.

Dnešní akce zaznamenala velkou podporu na internetu, poznamenala agentura AP. Organizátoři na sociální síti Facebook založili profil události, ke kterému se přes web připojilo přes 226.000 lidí.

Desetitisíce lidí se dnes sešly na washingtonském prostranství National Mall nedaleko Bílého domu na mítinku za zachování zdravého rozumu před úterními volbami

V úterních volbách rozhodnou Američané o novém rozložení sil v parlamentu a na guvernérských postech. Poslední průzkumy naznačují růst vlivu dosavadních opozičních republikánů. Ti by mohli znepříjemnit vládu Obamova demokratického kabinetu.

Prezident vyzval své příznivce, aby apelovali u přátel a rodin ve prospěch demokratů. Jinak podle prezidenta hrozí, že všechen pokrok, který byl za posledních pár let dosažen, bude zvrácen, uvedl Reuters.

Autor: