15. dubna 2018 10:20, aktualizováno  16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Desetitisíce Maďarů protestovaly proti Orbánovu vítězství. Za akcí stojí Soros, zní od premiéra

Viktor Orbán se stranou Fidesz obdržel v před týdnem 49,27 procent hlasů,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán se stranou Fidesz obdržel v před týdnem 49,27 procent hlasů,... | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Několik tisíc Maďarů v sobotu protestovalo v Budapešti proti „nespravedlivému volebnímu systému“. Tento systém podle organizátorů umožnil premiéru Viktoru Orbánovi opět zvítězit v parlamentních volbách a získat dvoutřetinovou většinu i s výrazně nižším ziskem hlasů, napsala agentura Reuters. „Vyhráli jsme, to je vše,“ reagoval na protesty Orbán.

Pořadatelé demonstrace se svolali přes Facebookovou skupinu nazvanou „My jsme většina“. Účastníci vyzvali k přepočítání hlasovacích lístků, svobodě médií a k novému volebnímu zákonu, jakož i k efektivnější spolupráci mezi opozičními stranami místo hašteření, které volbám přecházelo. Podle korespondenta serveru BBC se protestů v zúčastnilo až sto tisíc lidí.

Podle názoru Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě volby neposkytly opozičním stranám rovné podmínky, nicméně základní práva byla respektována. K protestům byla povolána policie i pořádkové jednotky, ale akce se nesla v pokojném duchu.

Současný volební systém Maďarska prosadil právě Orbán a platí od roku 2012. Do dolní komory se volí celkem 199 kandidátů, používají se k tomu ale dva různé systémy. Zatímco 93 poslanců se volí stejně jako u nás - tedy poměrným systémem z kandidátek jednotlivých stran, zbylá většina 106 poslanců se volí systémem, který je znám například v Británii. Ve sto šesti volebních obvodech proti sobě strany nenasazují celé kandidátky, ale jen jednotlivé kandidáty.

Protesty se nesli v poklidném duchu.
Podle názoru Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě volby neposkytly...

Takový systém výrazně posiluje větší strany, což je právě jablkem sváru mezi vládou a protestujícími. Viktor Orbán se stranou Fidesz obdržel v před týdnem 49,27 procent hlasů, obsadil ale dvě třetiny všech křesel.

Prostesty napříč věkovými kategoriemi

Na rozdíl od shromáždění Orbánových příznivců ve městě Székesfehérvár v minulém týdnu, kde převládala střední a starší generace, na sobotní demonstraci přišla řada mladých lidí.

„Myslím, že mnozí z nás jsou zklamáni výsledky voleb, které podle mého názoru nebyly čisté,“ uvedla 26letá Palma. Maďarský volební systém podle ní poskytl neoprávněnou výhodu Orbánově straně. Nespokojená je ale také s opozičními stranami. „Jsou ubohé,“ řekla. „Je strašné, že jsou tak slabí, že nedokážou dosáhnout kompromisu, a navzájem se hašteří, místo aby se pro nás spojily.“ 

Demonstranti pochodovali od budovy budapešťské opery k parlamentu. Největší opoziční skupiny, Jobbik a socialisté, uvedli, že se k sobotnímu protestu připojí, napsala agentura Reuters. 

Za akcí stojí Soros, zní z Orbánovy kanceláře

Šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Antal Rogán v neděli protest označil za „politický bleší cirkus“ a obvinil amerického finančníka maďarského původu George Sorose, že celou akci zorganizoval a zaplatil. Informovala o tom agentura APA.

Rogán řekl, že za demonstrací stojí filantrop Soros, který se podle něj nechce s výsledky voleb smířit. Finančníka Sorose premiér Orbán dlouhodobě vykresluje jako jednoho z největších škůdců Maďarska, který je příznivcem nekontrolované migrace do Evropy. Sorosovo jméno bylo i důležitou součástí předvolební kampaně.

Sobotní protivládní demonstrace se odehrála klidně, i když vládě nakloněná média předem varovala před „anarchistickým nebezpečím“ a před tím, že se protest může zvrhnout v násilí.

mbMichal Bernáth, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKOVNÝ ELEKTROMECHANIK S VYHLÁŠKOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz