12. dubna 2019 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Desítky Australanů podpořily Assange. Trest smrti není dle Londýna přijatelný

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: youtube.com/Guardian News

Sydney Zatčený zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se ve své rodné Austrálii dočkal podpory desítek lidí, kteří během pátečního protestu vyzvali Británii k jeho propuštění. Ministryně zahraničí prohlásila, že její země se rázně staví proti trestu smrti, který v krajních případech uplatňují Spojené státy žádající Británii o jeho vydání. Premiér Scott Morrison však zároveň uvedl, že pokud Assange porušil zákon, musí nést následky a že Austrálie nemá s jeho případem nic společného.

Protest proti zadržení zakladatele WikiLeaks, Juliana Assange.
Španělská demonstrantka protestující proti zatčení Juliana Assange.

Britská policie zatkla sedmačtyřicetiletého Australana ve čtvrtek. Assange se sedm let skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně v obavách z možného vydání do zahraničí. USA jej krátce po zatčení obvinily ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače, za což mu hrozí až pět let vězení. Londýn za oceán vzkázal, že Assange nebude vydán, pokud by v úvahu připadal trest smrti.

12.dubna 2019 v 00:13, příspěvek archivován: 12.dubna 2019 v 10:56

VIDEO: .@LeeCamp speaks up for #Assange https://t.co/29wALmYLAw

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

.@LeeCamp speaks up for #Assange https://t.co/29wALmYLAw

„Austrálie je zcela proti trestu smrti a je to postoj obou (hlavních politických) stran, který dlouhodobě hájíme,“ řekla podle agentury AP ministryně Marise Payneová v reakci na výzvy Assangeových stoupenců.

Přibližně tři desítky lidí s transparenty vyzývajícími k jeho propuštění se v pátek shromáždily u britského konzulátu v Sydney. Assange je podle nich symbolem svobody slova, a proto by jej Londýn neměl vydávat do USA. K výzvě za propuštění se podle AP připojila také organizace australských novinářů.

Premiér Morrison oznámil, že Assangeovi se ze strany jeho země dostane pouze běžné konzulární pomoci a že Austrálie nebude v jeho kauze vyvíjet žádnou zvláštní aktivitu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz