26. března 2018 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Děti skákaly z oken, aby unikly požáru. Ruské nákupní centrum opět hoří

Požár obchodního domu v ruském městě Kemerovo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár obchodního domu v ruském městě Kemerovo. | foto: Reuters

KEMEROVO/PRAHA Nejméně dvě desítky lidí dohnal ke skoku z okna požár v ruském nákupním centru ve městě Kemerovo. Při pokusu o záchranu života zemřely minimálně čtyři děti a dva dospělí. Podle agentur si požár vyžádal už 64 obětí. Před polednem se objekt opět rozhořel. Oheň pravděpodobně založilo jedno z dětí zapálením molitanu.

Z malého okna v třetím patře nákupního centra se valí kouř. Lidé křičí a černý dým začíná zahalovat celou oblast kolem kemerovského obchodního domu. Najednou se v zakouřeném okně objeví něčí noha. Jedenáctiletý Sergej Moskalenko se rozhodl skočit z okna nákupního centra.

Na záběrech videa, které se objevilo na serveru Youtube, je vidět Sergejův pád. Jedenáctiletý chlapec se nejprve mezi prvním a druhým patrem zarazil nohou o světlo. Poté dopadl hlavou na přístřešek, od kterého se jeho tělo jen bezvládně odrazilo a dopadlo na zem. Okamžitě se kolem něj seběhli lidé a snažili se mu pomoci.

Video obsahuje drastické záběry.

Díky velkému štěstí chlapec nakonec pád přežil, podobně jako dalších jedenáct lidí. Další však takové štěstí neměli. Podle informací deníku The Siberian Times při pokusu se zachránit skokem z okna zemřely nejméně čtyři děti a dva dospělí. Nepotvrzené informace hovoří dokonce o osmi dětech a třech dospělých.

Takový osud pravděpodobně potkal i dalšího chlapce, jehož identita není známá. Z okna skočil rovnou na ulici a jeho pád z třetího patra nic nezbrzdí. Není jisté, zda lidé, kteří byli v danou chvíli na ulici, se pokusili mladíka chytit.

64 obětí, objekt opět hoří

Počet obětí nedělního tragického požáru v sibiřském městě Kemerovo se dál zvyšuje, podle dnešního oznámení ruských záchranářů si oheň vyžádal 64 mrtvých. Mezi oběťmi je velké množství dětí, jejich počet ale policie odmítá upřesnit. Jedenáct lidí se pohřešuje, v nemocnicích je deset osob. Příčiny požáru v obchodním a zábavním centru Zimňaja višňa zatím nejsou jasné.

Agentura Interfax napsala, že požár zřejmě vznikl v místnosti s dětskou trampolínou, kde některé z dětí zapálilo molitan. Od něj se oheň bleskurychle rozšířil. Při požáru rovněž uhynulo asi 200 zvířat v zoologické zahradě umístěné ve druhém patře obchodního centra.

Podle agentury TASS se oheň v poničeném objektu znovu rozhořel, z budovy stoupá černý dým a plameny likvidují hasiči. Očití svědkové se mezitím novinářům svěřovali s popisem hrůzných scén z okamžiků před příjezdem hasičů a záchranářů. 

Podle ruských médií v objektu údajně nefungovala požární signalizace a evakuace zorganizována nebyla. Záchranu ohrožených lidí komplikovala vratkost narušených konstrukcí a exploze plynové láhve, kterou požár způsobil.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky