10. ledna 2017 8:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Desítky tisíc Íránců se v Teheránu účastní pohřbu zesnulého exprezidenta

Bývalý íránský prezident Akbar Hášemí Rafsandžání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý íránský prezident Akbar Hášemí Rafsandžání. | foto: ČTK

TEHERÁN Desítky tisíc Íránců se v úterý shromáždily na Teheránské univerzitě, kde se koná pohřeb bývalého prezidenta Akbara Hášemího Rafsandžáního, který zemřel v neděli ve věku 82 let.

Smuteční obřad má vést nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Úřady na úterý vyhlásily svátek, aby si obyvatelé země mohli svého zesnulého vůdce připomenout.

Státní televize ukazovala záběry lidí zaplňujících ulice kolem univerzity. V místě je omezena doprava a autobusy a metro jsou dnes zdarma. Rafsandžání bude pochován v kryptě ajatolláha Ruholláha Chomejního, zakladatele islámské revoluce. Chomejního mauzoleum se nachází na jihu íránské metropole.

Rafsandžání, který byl blízkým poradcem Chomejního i Chameneího, stál v čele země v letech 1989 až 1997. Byl velkým stoupencem současného prezidenta Hasana Rúháního. I po odchodu z funkce byl v zemi vlivnou postavou a měl pověst umírněného a pragmatického politika. Často hrál klíčovou roli při urovnávání politických konfliktů v zemi. V zahraniční politice zastával postoj sbližování se Západem.

Zemřel bývalý íránský prezident Akbar Hášemí Rafsandžání.
Pohřeb bývalého prezidenta Akbara Hášemího Rafsandžáního.
ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.