Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Děti s koronavirem mohou trpět i vzácnou Kawasakiho chorobou. Úmrtí eviduje New York či Británie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Londýn/Praha  Desítky dětí v USA, Velké Británii či v Itálii trpí vzácným zánětlivým onemocněním spojeným s koronavirem. Lékaři ho připodobňují ke Kawasakiho chorobě. Mezi příznaky patří vysoká horečka, vyrážka či bolesti břicha. V Londýně začátkem dubna zemřel čtrnáctiletý chlapec s příznaky této vzácné choroby a rovněž s identifikací nemoci covid-19.V New Yorku pak evidují tři úmrtí z minulého týdne.

Obdobnou situaci řeší i jiné státy Evropy, jako je například Španělsko, Francie či Nizozemsko.  V italském městě Bergamo, které z hlediska koronaviru patří k nejhůře zasaženým místům, došlo v minulém měsíci k „30násobnému zvýšení takzvané Kawasakiho choroby u dětí v nemocnici Papa Giovanni XXIII, informovala o tom studie odborného časopisu The Lancet.

Kawasakiho choroba 

  • Kawasakiho choroba, známá také jako Kawasakiho syndrom, je akutní horečnaté onemocnění neznámé příčiny, které postihuje především děti mladší 5 let.
  • Nemoc byla poprvé popsána v Japonsku pediatrem Tomisaku Kawasaki v roce 1967, a první případy mimo Japonsko byly hlášeny na Havaji v roce 1976.
  • Klinické příznaky zahrnují horečku, vyrážku, otoky rukou a nohou, podráždění a zarudnutí bělma očí, zduření lymfatických uzlin na krku a podráždění a zánět úst, rtů a hrdla.
  • Léčba akutní fáze spočívá v aplikaci velkých dávek lidských protilátek (imunoglobulinů) a dále vysoké dávky kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin nebo Aspirin). 
  •  Během léčby je nutné opakovaně sledovat jaterní testy. V případě, že není nemoc včasně podchycena, může skončit i smrtí. 

Italští vědci dospěli k závěru, že covid-19 „může způsobit závažnou formu Kawasakiho choroby.“ V Bergamu rovněž jiná studie zjistila, že mezi 18. únorem a 20. dubnem bylo tímto onemocněním diagnostikováno sedm chlapců a tři dívky s průměrným věkem sedm a půl roku. Kawasakiho choroba přitom nejvíce postihuje děti ve věku do pěti let. 

Vysoká horečka, otoky a zánět spojivek

Podle britského serveru BBC se Spojené království nyní potýká až se stovkou takovýchto případů. V nemocnici Evelina London Children’s Hospital zemřel čtrnáctiletý pacient začátkem dubna. Lékaři u něj identifikovali nejen covid-19, ale rovněž měl i symptomy Kawasakiho choroby. Hlavními příznaky při přijetí do nemocnice byla teplota nad 40 °C, průjem či bolesti břicha a hlavy. Nejmladšímu dítěti léčenému v londýnské nemocnici  byly čtyři roky a dvěma dalším šest let, píše server Sky News. 

Lékaři uvedli, že všichni hospitalizovaní měli při přijetí do nemocnice podobné symptomy, včetně „neúprosné horečky, vyrážky, zánětu spojivek, otoku a významné gastrointestinálními příznaky“ (bolesti břicha, nutkání ke zvracení, zvracení a průjem pozn. red).

Většina z nich ale neměla během svého pobytu v nemocnici žádné výrazné respirační příznaky, i když sedm dětí bylo připojeno na ventilátor, aby se stabilizoval jejich kardiovaskulární systém. Všechny děti přežily, kromě zmíněného případu čtrnáctiletého chlapce. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock minulý měsíc řekl, že odborníci vyšetřují nový syndrom „s velkou naléhavostí,“ ale zdůraznil, že je vzácný.  

Pozitivní na covid-19, ovšem bez respiračních potíží

Newyorský guvernér Andrew Cuomo poukázal na „úplně odlišnou kapitolu nemoci covid-19,“ u které se věřilo, že právě u nich probíhá jen s mírnými příznaky.  Podle něj se s tímto nemocněním potýká nejméně 15 států USA.  Z 82 diagnostikovaných případů zánětlivého syndromu v New Yorku bylo 53 dětí pozitivních nebo mělo protilátky na Covid-19.

„Nemoc vzala životy tří mladých Newyorčanů,“ řekl Cuomo. Prvním případem byl pětiletý chlapec, poté informoval o úmrtí sedmiletého dítěte a jednoho dospívajícího. I on potvrdil, že u mnoha dětí při hospitalizaci nebyly evidovány žádné respirační potíže, které jsou u infekce covid-19 běžné. Napsal o tom britský deník The Guardien.  

„Doporučujeme, aby tento klinický obraz představoval nový jev postihující dříve asymptomatické děti s infekcí covid-19 projevující se jako hyperzánětlivý syndrom s multiorgánovým postižením podobným syndromu šoku z Kawasakiho choroby,“ informoval tým lékařů zabývající se případy v Londýně. 

Tým dodal, že pro všechny tyto případy je zapotřebí více specialistů včetně intenzivní péče, kardiologie, imunologie a revmatologie. 

,

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

Čínská přehrada Tři soutěsky (srpen 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...