26. září 2013 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Děti ze sekty 12 kmenů zůstanou v pěstounské péči, rozhodl soud

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Děti. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti. Ilustrační foto. | foto: Reuters

ANSBACH Celkem 39 ze 40 německých dětí, které odvezla policie rodičům z náboženské komunity zvané 12 kmenů, zůstane v pěstounských rodinách. Soud ve svém rozhodnutí zohlednil i názory samotných dětí, se kterými před vynesením verdiktu hovořil.

O komunitě psal server Lidovky.cz již minulý týden, kdy se v německém tisku objevila zpráva, že členové této skupiny odvezli své děti do Česka, aby je ochránili před úřady. Začátkem září totiž německá policie vnikla do dvou sídel komunity - ve městech Klosterzimmern a Wörnitz - a kvůli podezření z týrání dětí odvezla rodičům celkem 40 dětí.

12 kmenů

Sekta vznikla v 70. letech minulého století v USA a její členové žijí striktně podle bible v přísně hierarchizovaném společenství. V Německu se její příslušníci usadili na počátku 90. let a jejich počet se tam dnes odhaduje na zhruba stovku. Živí se pěstováním vlastních plodin a chovem hospodářských zvířat. Své děti odmítají posílat do veřejných škol kvůli tomu, že se tam vyučuje sexuální výchova a evoluční teorie. Vzdělávají je sami ve svých zařízeních. (Zdroj: ČTK)

Tento týden o budoucnosti dětí rozhodovaly soudy. Verdikt zněl pokaždé stejně - rodiče své děti prozatím zpět nedostanou, starat se o ně budou pěstouni. Jedinou výjimkou byl pár, který se zhruba před týdnem vrátil z Jižní Ameriky pro své tříleté dítě. V jejich případě jim soud žádné pochybení neprokázal. Rodiče tvrdili, že jsou z Jižní Ameriky a v usedlosti ve Wörnitzu byli oni i jejich dítě jen na návštěvě.

Důkaz? Příručka i videozáznamy

Kromě výpovědí rodičů či bývalých členů sekty se soud při rozhodování opíral také o vzdělávací příručku 12 kmenů, v níž je jedna kapitola věnovaná trestání dětí prutem, a také o videozáznamy televizního reportéra Wolframa Kuhnigka. Tomu se podařilo proniknout mezi členy sekty a nainstalovat do některých místností skryté kamery (viz box).

Soud rodinám, které přišly o děti, přidělil psychologa, který by s nimi měl strávit několik měsíců, než vydá hodnotící posudek, na základě něhož bude soud případ znovu posuzovat. Komunita ale veškerá obvinění odmítá a na svých webových stránkách nazývá policejní zásah "státní krádeží dětí".

ČTĚTE TAKÉ:

Bavorské rádio uvedlo, že o obyvatele usedlosti ve městě Wörnitz se místní úřady zajímaly už od roku 2009, kdy se jich tam zabydlelo hned několik. Pravidelně je prý navštěvovaly, avšak nikdy nezískaly žádné důkazy, které by poukazovaly na špatné zacházení s dětmi. Zlom přišel až po získání tajně pořízených videozáznamů německým novinářem.

Sekta v Česku

Členové sekty 12 kmenů žijí i v Česku. Jak zjistily Lidovky.cz, jejich statek se nachází u obce Mšecké Žehrovice kousek od Kladna. Právě na tomto statku se měly podle německých médií nacházet děti z Německa, které přivezli jejich rodiče z obavy před příchodem německé policie. Usedlost prohledala česká policie, avšak děti nenašla (reportáž serveru Lidovky.cz čtěte ZDE).

Důkazy získal reportér

Policejní razii v sídle sekty Dvanáct kmenů v německém Bavorsku spustily videozáznamy, které pořídil německý novinář Wolfram Kuhnigk. O týrání dětí v této komunitě se spekulovalo už delší dobu, teprve jeho nahrávky však přinesly důkazy, které úřadům chyběly.

Kuhnigkovi se podařilo začlenit se do komunity, se kterou strávil dva týdny. Během této doby se mu podařilo nainstalovat kamery a mikrofony do sklepních místností, kde docházelo k trestání dětí. Výsledkem byly záběry brečící dětí, které ženy pravidelně bily prutem přes zadek. Podle reportéra ospravedlňovali dospělí bití tím, že děti budou "očištěny" a "osvobozeny od ďábla".

Záběry, které odvysílala televize RTL, si můžete prohlédnout v dokumentu ZDE.

O bití dětí promluvili už dříve lidé, kteří z kontroverzní náboženské sekty vystoupili. Tehdy ale sektáři obvinění odmítali a tvrdili: "My jsme otevřené a transparentní společenství, které nestrpí žádnou formu týrání dětí."

spaŠárka Pálková
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz