26. října 2010 7:45, aktualizováno  9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Deutschland über alles, napsal chilský prezident. Pak se omlouval

Chilský prezident Sebastián Piňera a německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chilský prezident Sebastián Piňera a německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

SANTIAGO DE CHILE Chilský prezident Sebastián Piňera se v pondělí omluvil za slogan Deutschland über alles (Německo nade všechno), který zanechal v návštěvní knize po setkání se svým německým protějškem Christianem Wulffem v Berlíně. Takto totiž začíná první sloka Písně Německa (Deutschlandlied), kterou znevážili nacisté, proto se už nezpívá.

Piňera prohlásil, že se o této větě dozvěděl během padesátých a šedesátých let ve škole a chápal ji jako oslavu německého sjednocení pod Ottem von Bismarckem, uvedla AP. Dodal, že o jejím "spojení s temnou minulostí země" nevěděl.

Kancelář německého prezidenta v pondělí oznámila, že Piňera zmíněnou větu zapsal v dobrém úmyslu. Server Spiegel Online poznamenal, že Wulff si nechtěného věnování všiml, ale nechtěl veřejně zasáhnout. Piňera se totiž údajně zeptal chilského velvyslance v Německu, zda je "über alles" správně a jak se slovo über píše.

Chilský prezident cestu do Británie, Francie a Německa zakončil v sobotu.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.