16. července 2014 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přirovnala černošskou ministryni k opici. Odsedí si devět měsíců

Francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová. | foto: TwitterReprofoto

CAYENNE Francouzský soud potrestal v úterý devíti měsíci vězení nepodmíněně a pětiletým zákazem působit v politice bývalou členku krajně pravicové strany Národní fronta. Anne-Sophie Leclereová přirovnala na své stránce v internetovém mikroblogu francouzskou ministryni spravedlnosti Christiane Taubiraovou k opici.

Soud ve městě Cayenne, které je metropolí Francouzské Guyany, rodiště Taubiraové, uložil také Leclereové pokutu 50 000 eur (1,3 milionu Kč). Dalších 30 000 eur má zaplatit  také Národní fronta, která Leclereovou za její přehmaty vyloučila ze strany loni v prosinci.

Třiatřicetiletá Leclereová se bránila tvrzením, že fotomontáž s opičkou "neměla nic společného s rasismem" a že šlo o legraci. Dodala, že obrázek, jehož není autorkou, ze své facebookové stránky brzy zase odstranila.

ČTĚTE TAKÉ:

Francouzská ministryně se loni stala terčem hned několika rasistických útoků například i za to, že podpořila zavedení manželství mezi osobami stejného pohlaví.

Lidovky.cz, ČTK