130 let

Marie Součková | foto: Lidovky.cz

Diag Human „mizí“ do EU

Svět
  •   8:41
PRAHA - Firma Diag Human, soupeř českého státu v soudním sporu o miliardy korun, se snaží posílit své renomé na mezinárodním poli a zároveň získat výhodnější podmínky. Jako vůbec první v Česku se transformovala z tuzemské akciové společnosti na společnost evropskou.

Změnit statut na „nadnárodní“, evropskou společnost umožňuje legislativa Evropské unie už dva roky. K tomuto kroku se už odhodlalo 38 společností, z renomovaných českých firem ale zatím žádná. Jednotný přídomek „SE“ (Societas Europa) za název společnosti si nechala zaregistrovat až Diag Human podnikatele Josefa Šťávy.

Změnu právního statutu LN potvrdil právní zástupce Diagu Jan Kalvoda. „Byla již zanesena do obchodního rejstříku. Ke změně na evropskou společnost došlo nadnárodní fúzí,“ uvedl. Český Diag Human se pro tento účel spojil se slovenskou akciovkou.

Složitý proces transformace z národní na evropskou společnost pro Diag Human zařizoval českobudějovický advokát Jiří Švihla, který se tak může pochlubit českým primátem. „Kromě toho, že Diag Human SE získala tzv. evropskou image, má nyní například možnost libovolně, i několikrát během jednoho roku, přenášet své sídlo do jakékoli země EU a tzv. Evropského hospodářského prostoru,“ konstatoval.

Diag Human je podle Švihly rovněž vůbec první firmou v celé EU, která možnost přesunout sídlo firmy využila. Šťáva svou společnost ihned po zápisu v rejstříku oficiálně přestěhoval do Lichtenštejnského knížectví. Běžná firma by musela v nové zemi zřídit svou dceřinou společnost, nebo zrušit původní společnost a založit jinde novou.

Renomé, nebo daně?
O motivaci Diag Human k celé transakci odmítl Švihla spekulovat s tím, že pouze plnil zakázku klienta. Kalvoda se rovněž nechtěl vyjádřit s vysvětlením, že k tomu potřebuje výslovný souhlas firmy. Podle právníka Jana Dědiče z advokátní kanceláře Kocián - Šolc - Balaštík, která se specializuje na evropské právo, může být transformace na evropskou společnost výhodná například z důvodů daňové optimalizace. „Firma si tímto způsobem může zlepšovat i své renomé. Jako evropská společnost zdůrazňuje svou závažnost,“ usoudil Dědič.

Švihla do výčtu přidal i vynětí firmy z české jurisdikce. Přesunem sídla do jiné země ztratilo Česko nad Diagem například exekutivní pravomoc. V případě vymáhání náhrady škod by se muselo obrátit na evropské instituce, což by byl složitější a zdlouhavější proces. Firma si rovněž může zvolit monistický systém řízení. Znamená to, že nemusí mít představenstvo a dozorčí radu. Stačí jí správní rada, a to i bez zástupců zaměstnanců. To české zákony nepovolují.

Diag Human vede s Českem arbitráž kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou z počátku 90. let. Ministr zdravotnictví Martin Bojar tehdy zpochybnil důvěryhodnost firmy, která kvůli tomu přišla o strategického partnera, dánský Novo Nordisk. ČR už musela za poškození dobrého jména firmy zaplatit 327 milionů korun, další řízení se blíží k závěru. Podle týdeníku Euro v něm může Diag Human požadovat za ušlé zisky až 12,5 miliardy korun.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás