Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Světová média: Češi chtějí druhého Havla, Zeman i další politici opak

Tisíce červených karet pro Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce červených karet pro Zemana. | foto: ČTK

BERLÍN/WASHINGTON/PRAHA Masivní protesty proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi zastínily pondělní vzpomínkové akce na sametovou revoluci v Československu. Podle německých médií lidé protestovali hlavně proti Zemanově proruskému postoji. K Zemanovi se vyjadřoval i komentátor listu Washington Post, podle nějž Češi zavírají oči před problémy, které by je samotné mohly semlít.

Německá agentura DPA si povšimla, že pískání a křik davu polevily, když projev přednášel německý prezident Joachim Gauck, zatímco během Zemanova vystoupení demonstranti skandovali pozměněný sametový pokřik „Miloše do koše“, který původně před 25 lety mířil na generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše.

Při projevu prezidenta Miloše Zemana začaly vzduchem létat rajčata a vajíčka....
Deštníky chránily prezidenta Miloše Zemana i při odhalování pamětní desky.
Ostraha prezidenta Miloše Zemana musela odrážet předměty, které létaly z davu.
Prezidenti Joachim Gauck (Německo), Bronisław Komorowski (Polsko) a Miloš Zeman.

„Lidé, kteří se na Národní třídě sešli na základě výzvy na Facebooku, jsou z hlavy státu frustrovaní. V rozhlase se vyjádřil vulgárně jako v hospodě nejnižší cenové skupiny. Před několika dny chválil v Číně tamní režim, od kterého se chce údajně učit, jak stabilizovat hospodářský růst a demokracii,“ poznamenal list Die Welt s tím, že ještě v předvečer 17. listopadu Zeman prohlásil, že policejní zásah před 25 lety proti studentské demonstraci tak hrozný nebyl.

ČTĚTE TAKÉ:

Protesty, které jsou podle Die Welt míněny samozřejmě vážně, mají i svou humornou stránku. „I v tom, jak Češi demonstrují. S podomácku udělanými transparenty z rozpadajících se banánových krabic, které jen tak tak přečkají demonstraci,“ dodal německý deník.

Washington: Česko se odvrací od Havla

Při příležitosti výročí 17. listopadu bude ve středu v americkém Kapitolu odhalena busta Václava Havla. Takovéto pocty se dostalo pouze třem dalším zahraničním osobnostem - Britovi Winstonu Churchillovi, Maďaru Lájosi Kossuthovi a Švédovi Raoulu Wallenbergovi - a Havel si nepochybně zaslouží být mezi nimi, píše na internetových stránkách listu The Washington Post ve svém komentáři Carl Gershman, zakladatel neziskové aktivistické organizace National Endowment for Democracy.

Podle Gershmana se Česko v současnosti od havlova kurzu odchyluje a zahajuje politiku ústupků s ekonomikou jako ústředním tématem. Připomíná výroky Miloše Zemana, kterými odsuzoval Tchajwan a Tibet a označil Michaila Chodorkovského za oligarchu, který má být za mřížemi.

Konec podpory disidentům

Politiku ústupků Vladimiru Putinovi a povyšování hospodářských vztahů s Čínou nad lidská práva prý v současné době posiluje i české ministerstvo zahraničí, které ukončuje podporu, již poskytovalo disidentům na Kubě, v Bělorusku a v Číně prostřednictvím vládního programu TRANS.

Náměstek ministra zahraničí pověřený přepracováním programu Petr Drulák prohlásil, že Havlův postoj k lidským právům je založen na „falešném universalismu“, který se snaží „vnutit naši představu ideální společnosti druhým“. V rozhovoru pro Lidové noviny Drulák přirovnal Havla a jeho následovníky k „americkým neokonzervativcům“ a kritizoval tuto politiku jako „zcela špatnou a škodlivou“.

Starej se sám o sebe, přikrč se a přihrb...

Gershmana upozorňuje na návrat provincionalismu, který znepokojoval i Havla. „A jsme zase u toho: čecháčkovství. Starej se sám o sebe, nepleť se do cizích věcí, přikrč se a přihrb - jsme obklopeni horami, ty světové vichry se nám přeženou nad hlavami a pak si budeme dál vrtat na svém dvorečku,“ napsal kdysi.

Tento týden Kongres uctí muže, který reprezentoval velké dějiny českého národa a vysloužil pro něj uznání v celém světě. Bylo by dobré, kdyby ceremoniál oslavující Havlův život vyslal vzkaz jeho následovníkům, že svému národu a jeho pověsti velmi škodí, když se uchylují k úzkoprsosti v době, kdy se světové vichry zvedají s velmi nebezpečnou silou.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...