Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diktátor padl, válka skončila. Bude v Libyi klid?

Svět

  7:00
TRIPOLIS - Z Kaddáfího se v budoucnu může stát mučedník, kvůli němuž vypuknou kmenové nepokoje, varují experti.

Ruce nad hlavou a prsty vztyčené ve tvaru "V" na znamení vítězství. Všichni, kdo byli na straně povstalců, začali po zprávě o zabití Kaddáfího slavit. foto: Reuters

Pádem Syrty a smrtí Muammara Kaddáfího se ve čtvrtek definitivně uzavřela válka o Libyi. Jednotkám povstalců se sice ještě někde snažili vzdorovat Kaddáfího žoldáci, vesměs však šlo o hrstky bojovníků, z nichž většina se chtěla co nejrychleji prostřílet za hranice.

Agentura Reuters během dne psala o tom, že ve hře byly ještě jednotky jednoho z Kaddáfího synů Sajfa Isláma, který byl považován za vůdcova nástupce. Chvíli se zdálo, že povstalcům v Syrtě proklouzl mezi prsty, ale nakonec podle televize al-Arabíja stejně jako otec zemřel.

PŘEČTĚTE SI DIKTÁTORŮV PROFIL:

Zdaleka největší problém teď ale pro Přechodnou národní radu bude, tvrdí aspoň analýza agentury Reuters, splnit očekávání Libyjců, kteří jsou lační po změnách. A budou je chtít hned. "Doposavad měla Přechodná národní rada výmluvu, protože vedla válku, ale teď bude potřeba přejít od slov k činům a zavést reformy,“ citovala agentura Johna Hamiltona, experta na Libyi z organizace Cross Border Information.

Přechodná národní rada to bude mít o to složitější, že klid v zemi jen tak nezavládne. "Z Kaddáfího je teď mučedník, kvůli němu v zemi mohou vypuknout kmenové roztržky a nepokoje. Nejspíš ne teď hned, ale ve střednědobém horizontu určitě,“ varuje odborník na severní Afriku z Cambridgské univerzity George Joffe.

Klid ostatně nevládne ani uvnitř samotné Přechodné národní rady, přesněji řečeno mezi lídry jednotlivých frakcí, které dosud spojoval boj proti Kaddáfímu. Až opadne nadšení z dopadení diktátora, začne se řešit, kdo měl jaké zásluhy, a tím pádem i kdo si zaslouží významnější postavení.

Radost z vítězství v Syrtě.

Alex Warren, expert na Libyi z britské poradenské firmy Frontier MEA, která se specializuje na severní Afriku a Střední východ, lídrům Přechodné národní rady doporučuje, aby povstalecké jednotky opatrně, ale co nejrychleji rozpustili a odzbrojili. "Nebo je včlenili do armády,“ pokračuje Warren s tím, že by tak rada předešla riziku, že by případné konflikty mezi dnes spojeneckými frakcemi přerostly ve válku.

Přechodná národní rada by se v nejbližších dnech měla přesunout z Benghází do Tripolisu. Do osmi měsíců by mělo být zvoleno 200 členů tzv. celonárodní konference, která pak do měsíce zvolí premiéra, a ten sestaví prozatímní vládu. Konference současně stanoví termín parlamentních voleb.

Autor: