Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Diplomatický souboj mezi Českem a Ruskem pokračuje, uvádí německá média

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij na ministerstvu zahraničí v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij na ministerstvu zahraničí v Praze. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Berlín Jako o největším konfliktu za poslední roky a dalším kole souboje informují německá média o pokračování diplomatické roztržky mezi Českou republikou a Ruskem. Incident, v jehož pozadí je výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, se v pátek ale na titulní stránky tištěných deníků nebo webových portálů nedostal.

„Diplomatický souboj mezi Českem a Ruskem se vystupňoval,“ informovala televize ZDF o českém ultimátu, na které Moskva nereagovala a které povede k paritnímu srovnání počtu pracovníků českého a ruského velvyslanectví. 

Předseda vlády Andrej Babiš, 1. vicepremiér Jan Hamáček a ministr zahraničních...
Premiér Babiš přichází na tiskovou konferenci ohledně dalšího vyhoštění...

Za další kolo rozmíšky mezi Prahou a Moskvou označila čtvrteční vývoj diplomatického sporu také německá rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle (DW), která si pokládá otázku, zda nepřichází nová studená válka. Doplnila, že se mezi Českem a Ruskem roztočila spirála vzájemného obviňování a sankcí.

Rozhlasová stanice Deutschlandfunk ve svém příspěvku posluchačům vysvětlila, že za výbuch ve Vrběticích připisuje Česko odpovědnost ruským tajným službám. „V tomto konfliktu s Ruskem se země NATO postavily za spojenecké Česko,“ uvedla stanice, která poznamenala, že státy Severoatlantické aliance ale zatím žádné konkrétní kroky vůči Moskvě neoznámily.

O tom, že NATO stojí za Českem, informovaly také stanice DW a ZDF nebo tisková agentura DPA. ZDF se zmínila i o solidárním kroku Slovenska, které na podporu Česka vykázalo trojici ruských diplomatů.

Magazín Der Spiegel čtenářům sdělil, že Praha se může opřít i o Německo, které chce pomoci s udržením chodu českého diplomatického zastoupení v Moskvě. „České a německé velvyslanectví jsou v kontaktu,“ citoval magazín německé ministerstvo zahraničí. Uvedl rovněž, že kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru přislíbila českému premiérovi Andreji Babišovi solidaritu.

Zpravodajství o česko-ruské diplomatické při v Německu zůstává stejně jako v posledních dnech spíše na okraji zájmu médií, ačkoli o něm velké deníky jako Süddeutsche Zeitung nebo Frankfurter Allgemeine Zeitung informovaly. Tématu se nijak podrobně nevěnovala ani bavorská televize BR. Výrazně více o kauze informuje saský list Sächsische Zeitung, který ji zmínil i v souvislosti s aktuální cestou saského premiéra Michaela Kretschmera do Moskvy.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...