21. září 2015 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Disidenti za papežem nesmějí: kubánský režim zadržel známé odpůrkyně vlády

Papež František a Fidel Castro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František a Fidel Castro. | foto: ČTK

HAVANA Na Kubě byly v neděli zadrženy dvě významné disidentky, Miriam Leivaová a Martha Beatriz Roqueová, které byly pozvané na večerní modlitby s papežem Františkem v havanské katedrále. Ženy podle agentury Reuters tvrdí, že jim bylo už druhý den po sobě zabráněno vidět Františka, který je nyní na návštěvě Kuby.

Na Kubě byly zadrženy dvě disidentky pozvané na večerní mši

Havana 21. září (ČTK) - Na Kubě byly v neděli zadrženy dvě významné disidentky, Miriam Leivaová a Martha Beatriz Roqueová, které byly pozvané na večerní modlitby s papežem Františkem v havanské katedrále. Ženy podle agentury Reuters tvrdí, že jim bylo už druhý den po sobě zabráněno vidět Františka, který je nyní na návštěvě Kuby.

Ženy tvrdí, že každou zvlášť zadrželi příslušníci bezpečnostních složek dříve, než se stačily dostat do katedrály. Pozvali je přitom údajně diplomatičtí zástupci Vatikánu v Havaně.

„Úřady mi sdělily, že mi nebude povoleno navštívit jakoukoli akci související s papežem Františkem,“ řekla Leivaová.

K TÉMATU:

Podle disidentské Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření byla podobně znemožněna návštěva papežských akcí odhadem padesátce disidentů. Většina z nich byla po několika hodinách opět propuštěna, ale podle disidentské organizace Kubánský vlastenecký svaz (UNPACU) čtyři byli i v neděli večer stále za mřížemi. Jde prý o čtveřici, která chtěla papeži předat dopis.

Leivaová a Roque jsou patrně jedinými zástupkyněmi disidentů, které byly na nešpory v katedrále speciálně pozvány.

Čekání na papeže. Kubánští věřící vyhlížejí v ulicích Havany Františkův příjezd.
Papež František a Raúl Castro.

Roqueová byla jedinou ženou ze skupiny 75 disidentů, kteří byli pozatýkáni během takzvaného Černého jara v roce 2003. Propuštěni byli v letech 2010 a 2011 po naléhání církve.

Leivaová je bývalou členkou opozičního hnutí Dámy v bílém a píše články kritizující kubánskou vládu.

Papež František v pondělí pokračuje ve své návštěvě Kuby. Odpoledne bude sloužit mši ve městě Holguín.

ČTK