21. června 2013 7:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dítě jako zboží. V Nigérii osvobodili 16 žen z "továrny na děti"

Postavení žen v Nigérii je pro Evropany nepředstavitelné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postavení žen v Nigérii je pro Evropany nepředstavitelné. | foto: Reuters

LAGOS Celkem 16 těhotných mladých žen osvobodili nigerijští policisté z domu v jižní části země při dalším zátahu na takzvané "továrny na děti". V nich jsou těhotné ženy a dívky drženy násilím, a jejich děti poté prodány k adopci či dalším účelům, oznámila s odvoláním na místní policii agentura AFP.

Policisté zadrželi muže, který dům ve městě Aba provozoval. Dívky potvrdily, že za to, že porodí a pak odevzdají dítě, jim nabídl 25.000 až 30.000 naira (asi 3000 až 3600 korun) podle pohlaví novorozence.

Nigerijští policisté v posledních letech odhalili řadu podobných zařízení; dvě z nich jen během letošního května. V jednom z nich bylo drženo 17 dívek ve věku 14 až 17 let, které uvedly, že je oplodnil jeden z mužů, kteří se na obchodu s dětmi podíleli.

ČTĚTE TAKÉ

Ve zprávě o obchodu s lidmi zveřejněné letos v dubnu uvedla Evropská unie Nigérii jako africkou zemi, kde je tato praktika nejběžnější. Experti uvádějí, že černý trh s dětmi v Nigérii slouží mimo jiné i lidem, kteří chtějí obejít legální adopční systém. Manželské páry, jimž se nedaří počít dítě, v mnoha částech země tradičně čelí společenskému stigmatu, a proto nechtějí o své situaci diskutovat ani s adopční agenturou.

Běžné je ale také prodávání starších dětí vlastními rodinami, aby pracovaly na plantážích, v dolech či továrnách; dívky končí jako služky či prostitutky. V ojedinělých případech se prodané děti stávají obětí mučení a zabití v rámci rituálů černé magie.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.