Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dítě vraždící dva ruské špiony? Video IS je falešné, odhalila německá zpravodajská služba

Svět

  17:15
BERLÍN - Německá Spolková zpravodajská služba (BND) odhalila, že propagandistické video zveřejněné v lednu radikály z hnutí Islámský stát (IS) je padělek. Zveřejněné záběry prý zachycovaly, jak asi dvanáctiletý chlapec zastřelil dva agenty ruské kontrarozvědky FSB kvůli jejich údajné snaze infiltrovat do řad IS v Sýrii. Odborníci BND ale zjistili, že záznam je zfalšovaný, informovala v neděli stanice Norddeutscher Rundfunk (NDR), která se chystá v pondělí večer odvysílat film k dané kauze.

Radikálové z Islámského státu zveřejnili další video. foto: Reprofoto

V dokumentu nazvaném „Samé lži nebo co? Když se zprávy stávají zbraní“ experti z BND - kteří pro připravovaný dokument nahrávku důkladně analyzovali - dospěli k závěru, že videozáznam ve skutečnosti nezachycuje usmrcení dvou údajných ruských špionů.

Další video Islámského státu. Malý chlapec na něm vraždí ‚ruské špiony‘

„Můžeme vyloučit, že ti dva muži byli během pořizování videonahrávky skutečně zavražděni,“ říká podle agentury DPA nejmenovaný pracovník BND. Video bylo podle něj pořízeno zřejmě se záměrem pouze naverbovat další dětské bojovníky nebo zastrašit skutečné špiony.

Střelba do zátylku

V polovině ledna radikálové z hnutí IS zveřejnili na internetu sedmiapůlminutový záznam, zachycující údajně, jak malý chlapec zastřelil dva ruské agenty. Na videu muži nejprve rusky uvádějí, že je do Sýrie vyslala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) s úkolem shromažďovat informace o ruskojazyčných bojovnících IS. Výpovědi údajných ruských agentů byly opatřeny anglickými a arabskými titulky.

IS zveřejnil video z popravy 25 syrských vojáků v Palmýře. Mezi vrahy byly i děti

Ve druhé části videa, která se odehrává ve volné krajině, muži klečí zády k vousatému džihádistovi a chlapci, kterému je odhadem 12 let. Džihádista chlapce vybídne k činu a hoch oba klečící muže střelí pistolí do zátylku. Pravost záznamu tehdy nebyla ověřena.

Džihádisté z hnutí Islámský stát ovládají rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Jeho přívrženci začali loni vraždy západních rukojmích natáčet na video, a využívat je tak jako součást své propagandy. Takto zveřejnili záběry smrti Američana Petera Kassiga, ale i předchozích vražd amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a britských humanitárních pracovníků Alana Henninga a Davida Hainese.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...