Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vyšetřování OPCW vyvrátilo tvrzení Ruska a Sýrie, že v Dúmá žádný chemický útok neproběhl. Děti zabíjel chlor

Svět

  19:26aktualizováno  19:54
DÚMÁ/PRAHA - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) zveřejnila první závěry vyšetřování událostí, ke kterým došlo v syrském městě Dúmá 7. dubna. Tehdy zahynulo nejméně 70 lidí včetně žen a dětí po útoku chemickými zbraněmi. USA, Velká Británie a Francie následně obvinily Asadův režim a raketami zaútočily na chemická zařízení. Damašek a Moskva tvrdili, že k žádnému chemickému útoku nedošlo a bylo to divadlo západních tajných služeb. OPCW však v pátek potvrdila, že k útoku chlorem opravdu došlo.

Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí. foto: Reuters

Vyšetřovatelé OPCW dva týdny po útoku našli na dvou místech vzorky chloru. Vzorky nervově paralytických látek nenašli. Do některých oblastí v nejhůře zasaženém obytném domě je však Asadovi vojáci nepustili.

OPCW tak zdokumentovala další příklad použití zakázaných chemických zbraní v syrské občanské válce. OPCW až do minulého týdne neměla mandát vyšetřovat, kdo zbraně použil.

Reportéři NY Times však po několikaměsíčním pátrání zjistili, že mohla zaútočit jen vládní vojska. Použité bomby s chlorem z vrtulníků odpovídaly těm, které Asad prokazatelně použil již v minulosti. Stejné byly nalezeny v Aleppu v listopadu 2016, při útoku na nemocnici v Al-Lataminahu v říjnu 2016, nebo v Sarakíbu v únoru letošního roku.

Na snímku z videoreportáže NYT je vidět bomba, ve které byl smrtící plyn.

Dúmá byla jednou z důležitých lokalit, kterou měly pod kontrolou skupiny bojující proti diktátorskému režimu Bašára al-Asada. Rebelové vedou boje proti Asadovi již od roku 2011. Nemají však dostatek zbraní, ani lidí. Asadova armáda za pomoci Rusů naprosto ovládá vzdušný prostor a decimuje ze vzduchu obyvatelstvo.

Potvrzených chemických útoků na území Sýrie proběhlo dle OSN třicet čtyři. Podle Nezávislé mezinárodní komise pro syrské arabské republiky byla za osmadvacet z nich zodpovědná syrská vláda. Ve zbylých šesti případech se viníka určit nepodařilo.

Továrna rebelů na chemické zbraně? OPCW nenašla žádné důkazy

Tým vyšetřovatelů OPCW navštívil v Dúmá dvě místa útoků, zpovídal svědky a odebíral vzorky. Ty pak byly převezeny do Nizozemska a odtamtud putovaly do různých laboratoří různých států OPCW. Jako pozitivní na chlor byly v předběžné zprávě označeny i vzorky odebrané přímo z použitých bomb.

Snímek z videoreportáže NYT ukazuje, kde byly nalezeny oběti útoku.
Fotky po útoku v syrském městě Dúmá, kde podle Pentagonu zaútočil Asad...

Proruské a proasadovské servery v týdnech po útoku přinesly tvrzení, že chlorem zaútočili sami rebelové a že ho vyrobili přímo v Dúmá. Vyšetřovatelé OPCW navštívili sklad a továrnu, o které Asadovi představitelé tvrdili, že sloužili rebelům k výrobě chemických zbraní. Vyšetřovatelé při opakovaných návštěvách nenašli žádné stopy chemických zbraní a ani nic nenapovídalo, že by sloužily k výrobě chemických zbraní.

Moskva a Damašek už pár dní po útoku v Dúmě pozvali inspektory z OPCW, aby útok vyšetřili. Experti se ale na místo dostali až 21. dubna. Syrská opozice a některé západní státy Moskvu a Damašek vinily z toho, že expertům schválně bránily v přístupu na místo útoku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!