Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divoká venezuelsko-kolumbijská hranice: guerrily verbují děti uprchlíků, lákají je na zbraně a motorku

Svět

  5:00
Bogotá - Venezuelané opouští svou zemi ve víře, že jinde je čeká bezpečí a ekonomická stabilita. Hned za západními hranicemi na ně však číhají nástrahy: vraždy, znásilňování a verbování dětí do guerillových skupin. K migrantům se v Kolumbii navíc přidávají i místní lidé, kteří prchají z nebezpečného pohraničí.

Venezuela jako stát rozpadu. Země pod Nicolasem Madurem trpěla a propadala se do stále větší beznaděje. Fotograf mapuje dobu od pohřbu Huga Cháveze v roce 2013 a objektivem se snaží zachytit důvody toho, proč je dnes Venezuela například státem s největším počtem vražd v celé Latinské Americe. Třetí místo v kategorii Příběhy - série. foto: Alejando Cegarra

Kolumbijskou hranici s Venezuelou na severovýchodě kontrolují ozbrojené skupiny, které mají pod palcem nelegální přechod hranic. Vyplývá to ze zprávy nevládní organizace Human Rights Watch. 

Jeden z nejzbídačenějších regionů v kolumbijském pohraničí je Catatumbo. Mezi skupiny, které se území pohybují, patří i guerrilová Národní osvobozenecká fronta (ELN), kam přeběhli někteří bývalí členové lidové armády FARC, označované za teroristickou organizaci. Ozbrojená hnutí tam svádějí krvavé bitvy nejen proti sobě, ale i proti kolumbijské armádě, uvádí CNN.  Dle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu se jedná o oblast, která je významná svou produkcí koky – rostliny, z níž se dělá kokain.

Do armády za zbraně a motorku

Loni zabili ozbrojenci na tomto území víc než 100 civilistů. Některé venezuelské a kolumbijské děti pak ELN naverbovala jako vojáky. Za tímto účelem „bojovníci navštěvují venkovské školy, aby přesvědčili děti, že se k nim mají připojit,“ stojí ve zprávě Human Rights Watch. „Takový nábor přispívá k dalšímu porušování práv kolumbijských i venezuelských dětí. Ke vzdělání mají už tak omezený přístup kvůli práci na polích, kde se pěstuje koka,“ uvádí report, který je založený na výpovědích více než 80 očitých svědků, jež pracovníci organizace vyzpovídali letos v dubnu.

Znovu otevřenou hraniční oblast mezi Venezuelou a Kolumbií naštívila zvláštní...
Venezuela.

Podle jedné z matek nabízeli bojovníci jejímu synovi zbraně a motorku, když pro ně bude pracovat. Také mu radili, aby se vyhnul vládním vojákům. Místní autority se totiž snaží snížit v oblasti počet vražd. Z toho důvodu jsou tam nasazeny ozbrojené jednotky.

Podle dat kolumbijské vlády region od roku 2017 opustily desítky tisíc lidí.  Do Catatumba však stále proudí občané Venezuely. Na začátku roku agentura Reuters přinesla zprávu o tom, že migrace není jen venezuelský problém. I rodilí Kolumbijci, kteří utekli ze svých domovů, jsou nyní v tíživé existenční situaci. Nezřídka se tak dostanou do situace, kdy i oni žebrají o jídlo vedle venezuelských uprchlíků.

Kolumbie poskytla azyl bezpočtu Venezuelanům. Země by měla udělit rovněž státní občanství více než 24 000 dětem narozeným po 19. srpnu 2015, jejichž venezuelští rodiče do Kolumbie přišli bez dokladů. V pondělí to na Twitteru oznámil kolumbijský prezident Iván Duque.

Duque zdůraznil, že země má vlastní problémy, přesto je solidární. Když v Kolumbii skončila vleklá občanská válka, odhadovalo se, že má latinskoamerická země našlápnuto k velkému ekonomickému růstu. Korupční aféry, nízká cena ropy, vzkvétající průmysl s kokainem a v neposlední řadě i exodus Venezuelanů však zemi táhnou dolů.

Duque v jednom ze svých projevů také vyzval mezinárodní společenství k ukončení venezuelské krize, která způsobila odhadovaný odchod čtyř milionů lidí.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!