Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pokud dá Západ Ukrajině jaderné zbraně, udeříme první, hrozí Medveděv

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruska Dmitrij Medveděv v Moskvě. (30. března 2023) foto: Profimedia.cz

Pokud Západ dá Ukrajině jaderné zbraně, Rusko bude muset podniknout preventivní úder, pohrozil ruský exprezident Dmitrij Medveděv. Ten podle ruských médií nevyloučil, že by Západ mohl Kyjevu spolu se stíhačkami F-16 poskytnout i nukleární zbraně. Zatímco dodání stíhaček F-16 se nyní zdá být na pořadu dne, dodání jaderných zbraní Ukrajině dosud žádný západní činitel nenavrhl.
  10:29

„Ale tehdy to bude znamenat, že k nim přiletí rakety s jadernými hlavicemi. Takové jsou nezvratné zákony války. Pokud dojde na jaderné zbraně, budeme muset zasadit preventivní úder,“ řekl Medveděv během návštěvy Vietnamu.

Vyjádřil se takto jen den poté, co ministři obrany Běloruska a Ruska podepsali dokumenty o rozmístění ruských taktických jaderných zbraní v Bělorusku.

Ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 spustila nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války a největší konfrontaci mezi Moskvou a Západem od kubánské raketové krize v roce 1962. Rusko, které má více jaderných zbraní než kterýkoli jiný stát, opakovaně prohlásilo, že Západ je zapojen do zástupné války s Ruskem o Ukrajinu, která by se mohla rozvinout v mnohem větší konflikt, napsala v souvislosti s Medveděvovými slovy agentura Reuters.

Někdejší prezident a současný vicepředseda Ruské bezpečnostní rady se také vyjádřil, že podle jeho názoru se Evropa zbláznila, zatímco USA jednají v souladu se svými pragmatickými zájmy.

„Co se týče Evropy, pro mne je to udivující příběh. Svými rozhodnutími ustavičně přihřívají a eskalují situaci,“ prohlásil.

Rusko by mohlo navrhnout „korejský scénář“

Medveděv rovněž tvrdil, že podle jeho soudu ukrajinská vláda testuje, jak by Ukrajinci přistoupili k rozdělení země. O tom podle něj vypovídají výroky o takzvaném severokorejském scénáři pro ukončení války.

„Kyjevský režim takto zkouší, zda je veřejnost připravena na takovou variantu rozdělení země. Pro něj je to bezpochyby lepší možnost než rozdělení podle kyjevské hlavní ulice Chreščatyku či západních oblastí,“ prohlásil.

Měl by Západ poskytnout Ukrajině jaderné zbraně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

NE3969
ANO1143

Ruský list Kommersant připomněl, že letos v lednu tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov prohlásil, že Rusko by mohlo navrhnout „korejský scénář“ ukončení války, tedy rozdělení Ukrajiny a právní zakotvení ztráty ukrajinských území na východě země analogicky s rozdělením Korejského poloostrova na 38. rovnoběžce. V Kremlu toto vyjádření označili za další kachnu.

Kommersant také připomněl, že USA vystupovaly proti dodání stíhaček F-16 Ukrajině, avšak tento měsíc bezpečnostní poradce amerického prezidenta ohlásil, že stroje budou dodány, ale USA se ještě nerozhodly, zda F-16 dodají samy, anebo to jen umožní svým evropským spojencům. Ukrajinští vojáci očekávají, že je jako první dodá Nizozemsko.

Naopak o dodání jaderných zbraní Ukrajině se dosud žádný západní činitel nezmínil. O jaderných zbraní ale od počátku krize hovoří ruští představitelé, kteří si tak podle komentátorů zřejmě kompenzují frustraci z neúspěchů na ukrajinském bojišti.

Od Kyjeva se ruská vojska musela stáhnout ještě loni na jaře a západních oblastí Ukrajiny nikdy nedosáhla. Ukrajinští představitelé oficiálně označují za svůj válečný cíl osvobození veškerého okupovaného území včetně Krymu, který Rusko anektovalo v rozporu s mezinárodním právem ještě na jaře 2014. Válka Ruska proti Ukrajině právě pokračuje 457. dnem.

Autoři: ,