27. srpna 2019 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do bezpečnostní zóny letiště v Mnichově v pronikl člověk, který neprošel kontrolou. Zrušeno bylo 50 letů, některé i do Prahy

Krátce před polednem letiště obnovilo odbavování cestujících nejprve v částech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krátce před polednem letiště obnovilo odbavování cestujících nejprve v částech... | foto: ČTK

Mnichov/Praha Do bezpečnostní zóny letiště v Mnichově v úterý pronikl člověk, který neprošel řádnou kontrolou. Kvůli tomu bylo dopoledne nutné vyklidit jeden z terminálů a také část druhého. Policistům se už podařilo hledanou osobu zadržet, odbavování na obou terminálech tak mohlo znovu začít. Kvůli incidentu bylo zrušeno asi 50 letů, podle stránek pražského Letiště Václava Havla se zrušení dotklo i dvou příletů a dvou odletů na spojení s Prahou.

Člověk, kvůli kterému bylo vyklizení terminálu 2 a částí terminálu 1 nařízeno, podle prvních informací přiletěl na letiště severně od bavorské metropole z takzvané třetí země, která není označena jako bezpečná. Musel tedy podle pravidel podstoupit vstupní kontrolu. Cestující ale vystoupil z letadla a kontrole se vyhnul tak, že se nouzovým východem dostal do prostoru, ve kterém smějí být jen zkontrolovaní pasažéři.

Kvůli incidentu museli již zkontrolovaní pasažéři opustit terminál 2 a následně kontrolu podstoupit znovu. Policie nechala vyklidit i část terminálu 1, neboť existovalo nebezpečí, že se hledaný pasažér dostal autobusem právě tam.

Do bezpečnostní zóny letiště v Mnichově v úterý pronikl člověk, který neprošel...
Policie nechala vyklidit i část terminálu 1, neboť existovalo nebezpečí, že se...

Krátce před polednem letiště obnovilo odbavování cestujících nejprve v částech terminálu 1 a poté i v celém terminálu 2. Podle mluvčího letiště ale kvůli incidentu bylo nutné zrušit více než 50 letů, což se dotklo zhruba 7500 pasažérů. Počet zpožděných letů je podle mluvčího mnichovského letiště naproti tomu relativně nízký.

Podle stránek letiště v Praze-Ruzyni v úterý byly na lince mezi Prahou a Mnichovem zrušeny celkem čtyři lety. V Praze nepřistálo letadlo v 09:15 a neodlétl stroj v 10:00. Zrušen byl také pár spojů s příletem ve 12:30 a s odletem ve 13:10.

Podobný případ policie na mnichovském letišti řešila i loni. Provoz tehdy narušila žena, která pronikla do bezpečnostní zóny terminálu 2, aniž prošla řádnou kontrolou. Zrušeno tehdy bylo 330 letů, omezení se dotklo asi 31 000 cestujících. Škody se vyšplhaly na několik milionů eur.

Mnichovské letiště je druhé největší v Německu. V loňském roce odbavilo rekordních 46,2 milionu cestujících. Podle DPA projde v den, jako je ten úterní, mnichovským letištěm zhruba 120 000 cestujících.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!