Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Británie kdykoliv a bez víza. Abramovič obešel systém získáním izraelského pasu

Majitel Chelsea Roman Abramovič před utkáním proti Sunderlandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel Chelsea Roman Abramovič před utkáním proti Sunderlandu. | foto: Reuters

TEL AVIV / PRAHA Ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič obdržel izraelské občanství a přestěhuje se do Tel Avivu, uvedl pro média mluvčí izraelské vlády. Stal se tak okamžitě nejbohatším Izraelcem a vyřešil tím dlouhodobý problém s britským vízem. Do Británie tak díky izraelskému občanství bude moct kdykoliv bez víza.

Britská vláda Abramovičovi již dlouhou dobu, jako ruskému občanovi, odmítala prodloužit vízum, jehož platnost mu nadávno vypršela. Minulý týden se dokonce objevily zprávy, že Velká Británie bude ochotná prodloužit víza jen těm ruským občanům, kteří budou s to doložit, odkud pochází jejich majetek.

Abramovič se tak rozhodl situaci vyřešit jiným způsobem. „Roman Abramovič dorazil na izraelskou ambasádu v Moskvě jako kdokoliv jiný,“ uvedl pro Channel 10 izraelský ministr vnitra. „Vyplnil žádost povolující pobyt imigrantům, jeho dokumenty byly v pořádku a potvrdilo se, že může vznést nárok na občanství,“ popsal ministr. Abramovičům mluvčí odmítl celou záležitost komentovat.

Podle serveru YnetNews.com, který patří k nejprodávanějšímu izraelskému deníku Yedioth Aharonoth, přiletěl Abramovič do Tel Avivu již v pondělí večer a přijal dokumenty, jež potvrdily jeho status izraelského občana. Ve městě prý také koupil hotel na středozemním pobřeží.

Izrael udílí občanství jakémukoliv židovi, který si přeje v zemi žít a izraelský pas může získat prakticky okamžitě. Izraelští občané mohou cestovat do Velké Británie bez víz na dobu šesti měsíců. Pokud si však v zemi přejí pracovat, musí o víza požádat.

„Majitelé izraelských pasů nevízoví občané, což znamená, že nepotřebují víza, aby přijeli do Spojeného království jako turisté,“ uvedl pro the Guardian mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. „Izraelci potřebují víza, aby zde mohli žít, pracovat, či studovat.“

Inspekce před utkáním. Zleva: nový kouč Chelsea Guus Hiddink, bývalý hráč...
Majitel Chelsea Roman Abramovich se usmívá se svým synem Aaronem - Chelsea je...

Ruský miliardář je žid a pravidelný návštěvník Izraele. Izraelská média uvádějí, že podnikatel za posledních dvacet let věnoval státu Izrael a židovským organizacím v Rusku celkem půldruhé miliardy dolarů (33 miliard korun).

Izraelská média spekulovala o občanství pro Abramoviče již po několik dní. Podle deníku Times of Israel nebude Abramovič muset po deset let platit daně a během té doby po něm nebude vyžadováno, aby prokázal původ svého majetku. Díky bohatství o hodnotě téměř 266 miliard korun se z Abramoviče okamžitě stal nejbohatší Izraelec.

Abramovič, jehož rodina pochází z Litvy, je předsedou Federace ruských židovských obcí a je považován za velkého mecenáše. Podle britského tisku je s majetkem přes 12 miliard dolarů (asi 266 miliard korun) třináctým nejbohatším obyvatelem Spojeného království, stále má totiž trvalé bydliště uvedené na britském ostrově Jersey. V pořadí ruských oligarchů mu patří jedenácté místo.

Ziskem izraelského občanství tak vyřešil problémy s britskými vízem, které může na 40 měsíců získat kdokoliv, kdo v zemi utratí přes dva miliony liber.

Velká Británie miliardáři neprodloužila vízum i kvůli zhoršení vztahů mezi Ruskem a Spojeným královstvím. Po otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala na jihu Anglie, z níž Londýn obviňuje Rusko, chtějí britské úřady majetek ruských boháčů žijících na ostrovech důkladněji prověřovat. Podle britského tisku se hlavně zajímají o jeho původ. V případě Abramoviče ale údajně neexistuje podezření, že by svůj majetek získal nezákonně.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...