Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Do čela Zakarpatí míří gubernátor z Luhansku. Má nastolit pořádek

Svět

  16:07aktualizováno  16:14
KYJEV - Gubernátor Hennadij Moskal, který dosud stál v čele Luhanské oblasti, částečně ovládnuté proruskými separatisty, se má stát novým šéfem Zakarpatské oblasti na opačném, západním konci Ukrajiny. Oznámila to ve středu ukrajinská média s tím, že oficiální jmenování má následovat do konce týdne.

Ukrajinští vojáci na stráži v obci Bobovyše nedaleko Mukačeva. foto: ČTK

Ruská média už berou Moskalovo nové pověření nastolit pořádek v Zakarpatsku za hotovou věc. Podle Moskalova zástupce se na tom prý už v úterý dohodla ukrajinská rada národní bezpečnosti. Zatím není jasné, kdo Moskala, často fotografovaného v polní uniformě, nahradí v čele Luhanské oblasti.

Přestřelka v Mukačevu zasadila Pravému sektoru těžkou ránu, říká ukrajinistka

Moskal působil v bezpečnostních složkách od roku 1973, z inspektora se vypracoval až do křesla náměstka ministra vnitra a hodnosti policejního generálporučíka. V Zakarpatsku býval oblastním policejním náčelníkem v polovině 90. let, posledních deset let však působil na východě země, kde se podle tisku také musel potýkat s pašováním, které je spolu s korupcí považováno za hlavní problém Zakarpatska, a to i kvůli propojení s místními politickými elitami.

Závažnost situace poodhalil víkendový incident u Mukačeva, kde v přestřelkách mezi ozbrojenci z pravičácké bojůvky Pravý sektor, údajnými bandity spřízněnými s místním poslancem a policisty zahynuli tři lidé a desítka dalších utrpěla zranění. V pozadí sporu prý bylo právě přerozdělování sfér vlivu a zisků z pašování.

Nejhorší ztráty na frontě

Napjatá je rovněž situace na východoukrajinské frontě. Ukrajinské úřady ve středu oznámily, že během uplynulých 24 hodin na zahynulo osm ukrajinských vojáků a šestnáct jich bylo zraněno. Podle agentury AFP se jedná o nejhorší ztráty za posledních pět týdnů. Separatisté naopak obvinili armádu, že při úterním ostřelování zabila dva povstalce a jednu civilistku.

Ukrajinská bezpečnostní rada obvinila „ruské teroristické uskupení“, že se dopustilo jednoho z nejhorších porušení příměří silným ostřelováním ukrajinských pozic z houfnic ráže 152 milimetrů. Ožila prý také průzkumná a výzvědná činnost nepřítele. „Tyto akce svědčí o dalším pokusu Ruska a jeho loutek zcela zničit minské dohody a obnovit boje novou ofenzivou (...),“ varovala rada a ujistila, že ukrajinské velení podniká protiopatření k odražení „ruské agrese“.

Moskva stále popírá, že by se do konfliktu přímo zapojila.

Do bilance je zahrnuto i pět obětí výbuchu při odminování v Luhanské oblasti, o kterém ve středu informovala místní policie. „V Luhanské oblasti okolo poledne 14. července u vsi Bolotene během plnění služebního úkolu odminovat místní prostor vybuchlo neupřesněné výbušné zařízení. Pět příslušníků ozbrojených sil zahynulo,“ uvedl mluvčí Ruslan Tkačuk. Vojáci byli ve věku od 23 do 45 let.

Podle jiné verze místních úřadů pětice vojáků prověřovala minová pole poblíž hranice s Ruskem a zahynula při střetu s průzkumnou hlídkou nepřítele.

Podobné rozpory se týkají i smrti civilistky v povstalecké baště Doněcku. Ukrajinská média tvrdí, že terčem nastražené nálože se stala sekretářka šéfa povstalců Alexandra Zacharčenka, avšak z úterního atentátu zprvu vyvázla se zraněním. Prý šlo o vyřizování účtů mezi soupeřícími frakcemi separatistů.

Ačkoliv v polovině února bylo na východě Ukrajiny vyhlášeno příměří, obě strany se prakticky denně vzájemně obviňují z porušování klidu zbraní. Konflikt si od loňského dubna vyžádal už více než 6500 životů. 

Autor: