Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do katarské metropole přijela delegace Tálibánu. Podepíše mírovou smlouvu s USA

Afghánští muži oslavují očekávanou mírovou dohodu USA a hnutí Tálibán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánští muži oslavují očekávanou mírovou dohodu USA a hnutí Tálibán. | foto: Reuters

Dauhá Do katarské metropole Dauhá přijela 31členná delegace afghánského radikálního hnutí Tálibán, aby zde v sobotu se Spojenými státy za účasti amerického ministra zahraničí Mikea Pompea podepsala mírovou smlouvu. O příjezdu Tálibánu informovala agentura Reuters.

Dohoda se má stát prvním krokem ke stažení amerických vojáků, kteří jsou v Afghánistánu od roku 2001, a k politickému urovnání konfliktu v zemi.

„Všichni bojovníci Tálibánu dnes dostali rozkaz zdržet se jakýchkoli útoků,“ uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. Dodal, že rozkaz byl vydán pro blaho národa. Tálibán podle Mudžáhida věří, že USA dostojí svým slibům během nadcházejících jednáních o mírovém uspořádání poměrů v Afghánistánu. Poznamenal ale, že stávající lety zahraničních sil nad územím Afghánistánu jsou vnímány jako provokace.

„Dnešek je velkolepým dnem pro Afghánistán,“ uvedla podle Reuters americká ambasáda v Kábulu. Zdůraznila, že v sobotu se formuje mír a lepší budoucnost země. „Stojíme za Afghánistánem,“ dodala ambasáda.

Podpisová ceremonie, které se zúčastní i jeden ze zakladatelů Tálibánu mulla Abdul Ghání Baradar, je plánována odpoledne místního času (poledne SEČ) v hotelu Sheraton. V konferenční místnosti hotelu již podle zveřejněných fotografií visí velký transparent s nápisem Dohoda k uvedení míru do Afghánistánu. Události budou vedle zástupců USA a Afghánistánu jako hosté přítomni představitelé OSN či diplomaté Indie a Pákistánu. Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší v sobotu řekl, že Islámábád si přeje odpovědný odchod amerických sil z Afghánistánu.

Sobotou končí sedmidenní ujednání s Tálibánem o omezení násilí, kterou USA považují za test, zda povstalecké hnutí dokáže v případě příměří udržet své bojovníky pod kontrolou. Pompeo v pátek v Kongresu prohlásil, že v zemi skutečně nastal znatelný pokles násilností.

Americký prezident Donald Trump učinil ze stažení amerických vojsk z Afghánistánu jeden ze svých hlavních zahraničněpolitických cílů. Podle agentury Reuters by mu uzavření dohody s Tálibánem a ukončení 18letého konfliktu výrazně pomohlo v listopadových prezidentských volbách.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Bývalá primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalá primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Bývalá primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Advantage Consulting, s.r.o.
DEVELOPMENT AND COMPLIANANCE ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč