Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Finska budou moci cestovat Italové či Slováci, Česko na seznamu bezpečných zemí pořád není

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus. | foto: AP Photo

Helsinky Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké počty lidí s koronavirovou nákazou. Už dříve Helsinky ohlásily otevření vůči 12 státům. Ani po rozšíření seznamu na něm nefiguruje Česká republika. Nově budou moci do severské země volně cestovat například Němci, Italové či Slováci, potvrdila dnes vláda. Úřady budou seznam opět aktualizovat za dva týdny.

Finské hranice budou volně prostupné pro občany dalších zemí, v nichž byl během posledních 14 dní počet nakažených nižší než osm na 100 000 obyvatel, uvedla podle agentury AFP finská vláda.

Finsko se začalo pomalu otvírat 15. června, kdy začalo vpouštět i turisty z baltských států a ze severských zemí kromě Švédska, které koronavirová pandemie zasáhla zdaleka nejsilněji ze zemí regionu.

O týden později Finsko oznámilo, že od 13. července bude vpouštět občany z 12 zemí, jimiž jsou Německo, Itálie, Rakousko, Řecko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Lichtenštejnsko, Irsko, Kypr a Chorvatsko. Ve středu Helsinky ohlášené otvírání rozšířily a aktualizovaný seznam nově zahrnuje také Nizozemsko, Belgii, Maltu, Andoru, San Marino a Vatikán. Naopak z něj vypadlo Chorvatsko.

Na rozšířeném seznamu „bezpečných“ zemí, jimž se Finsko nově otevírá, nadále chybí kromě Švédska například Francie, Španělsko, Británie nebo Česko.

Občané ze „schengenských zemí“ a Británie, které na seznamu nejsou, budou i nadále moci cestovat do Finska pouze z pracovních, rodinných nebo jiných „zásadních“ důvodů. Za stejných podmínek budou moci od pondělí do Finska cestovat nově také lidé z Alžírska, Austrálie, Japonska, Nového Zélandu, Tuniska nebo Číny.

Samotné Finsko ke středě evidovalo 7265 případů nákazy covidem-19 a 329 souvisejících úmrtí.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

F. Doušek A psychoFin k nám může? 9:08 9.7.2020