Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
23. března 2018 21:24, aktualizováno  23:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do kanceláří Cambridge Analytica vstoupilo 18 'mužů v černém’. Dostali povolení k prohlídce

Sídlo tajemné společnosti, která možná ovlivnila i české volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo tajemné společnosti, která možná ovlivnila i české volby. | foto: Reuters

Londýn Britský soud v pátek udělil úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) povolení k prohlídce kanceláří poradenské firmy Cambridge Analytica, informovala televize Sky News. Podle britského rádia LBC na pozemek společnosti v centru Londýna vstoupilo 18 policejních vyšetřovatelů zaměřených na ochranu dat. Cambridge Analytica je obviněna z tajného sběru dat 50 milionů uživatelů Facebooku a jejich využití pro účely politického marketingu.

Čelnové zasahující jednotky na sobě podle agentury Reuters měli černé bundy s nápisy ICO Enforcement. Na místo dorazili krátce po udělení povolení k prohlídce.

Šéfka ICO Elizabeth Denhamová o povolení žádala aby mohl její úřad „prohledat servery“ kontroverzní analytické společnosti a „provést kontrolu údajů“, napsala agentura AFP.

Vyšetřování ICO se podle Sky News zabývá nabytím a využitím dat ze strany Cambridge Analytica, její mateřské organizace SCL Group a profesora cambridgeské univerzity Aleksandra Kogana, jehož aplikace umožnila Cambridge Analytica přístup k milionům facebookových profilů.

Zdůvodnění pro své páteční rozhodnutí má soud podat v úterý. Kauzou kolem nečestného sběru dat se v Británii zabývá také parlament, jehož výbor pověřený problematikou falešných zpráv tento týden požádal o vysvětlení zakladatele společnosti Facebook Marka Zuckerberga.

Facebook kvůli údajnému porušení interních pravidel o sběru a přechovávání dat ihned po zveřejnění zjištění o Cambridge Analytica minulý týden s firmou, jakož i s SCL Group, přerušil spolupráci. Zuckerberg ve své první reakci ve středu přiznal chyby své společnosti a slíbil pro uživatele do budoucna lepší možnosti ochrany dat. Současně ale zaznívá kritika, že sociální síť o problému snadného přístupu k uživatelským informacím dlouho věděla a nic s ním nedělala.

Policejní vyšetřovatelé z úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) dostali v...
Cambridge Analytica je obviněna z tajného sběru dat 50 milionů uživatelů...

Cambridge Analytica analýzou rozsáhlých datových souborů a úzce zacílenou reklamou pomáhala v předvolební kampani současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a údajně také zastáncům brexitu. Na záznamech pořízených skrytou kamerou reportérem britské televize Channel 4 říká její bývalý šéf Alexander Nix, že SCL Group působila také v Česku.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!