Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do kanceláří Cambridge Analytica vstoupilo 18 'mužů v černém’. Dostali povolení k prohlídce

Sídlo tajemné společnosti, která možná ovlivnila i české volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo tajemné společnosti, která možná ovlivnila i české volby. | foto: Reuters

Londýn Britský soud v pátek udělil úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) povolení k prohlídce kanceláří poradenské firmy Cambridge Analytica, informovala televize Sky News. Podle britského rádia LBC na pozemek společnosti v centru Londýna vstoupilo 18 policejních vyšetřovatelů zaměřených na ochranu dat. Cambridge Analytica je obviněna z tajného sběru dat 50 milionů uživatelů Facebooku a jejich využití pro účely politického marketingu.

Čelnové zasahující jednotky na sobě podle agentury Reuters měli černé bundy s nápisy ICO Enforcement. Na místo dorazili krátce po udělení povolení k prohlídce.

Šéfka ICO Elizabeth Denhamová o povolení žádala aby mohl její úřad „prohledat servery“ kontroverzní analytické společnosti a „provést kontrolu údajů“, napsala agentura AFP.

Vyšetřování ICO se podle Sky News zabývá nabytím a využitím dat ze strany Cambridge Analytica, její mateřské organizace SCL Group a profesora cambridgeské univerzity Aleksandra Kogana, jehož aplikace umožnila Cambridge Analytica přístup k milionům facebookových profilů.

Zdůvodnění pro své páteční rozhodnutí má soud podat v úterý. Kauzou kolem nečestného sběru dat se v Británii zabývá také parlament, jehož výbor pověřený problematikou falešných zpráv tento týden požádal o vysvětlení zakladatele společnosti Facebook Marka Zuckerberga.

Facebook kvůli údajnému porušení interních pravidel o sběru a přechovávání dat ihned po zveřejnění zjištění o Cambridge Analytica minulý týden s firmou, jakož i s SCL Group, přerušil spolupráci. Zuckerberg ve své první reakci ve středu přiznal chyby své společnosti a slíbil pro uživatele do budoucna lepší možnosti ochrany dat. Současně ale zaznívá kritika, že sociální síť o problému snadného přístupu k uživatelským informacím dlouho věděla a nic s ním nedělala.

Policejní vyšetřovatelé z úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) dostali v...
Cambridge Analytica je obviněna z tajného sběru dat 50 milionů uživatelů...

Cambridge Analytica analýzou rozsáhlých datových souborů a úzce zacílenou reklamou pomáhala v předvolební kampani současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a údajně také zastáncům brexitu. Na záznamech pořízených skrytou kamerou reportérem britské televize Channel 4 říká její bývalý šéf Alexander Nix, že SCL Group působila také v Česku.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.