22. dubna 2017 15:06, aktualizováno  18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Německa prý vstoupily tisícovky bývalých bojovníků Talibanu

Německo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo (ilustrační foto) | foto: Reuters

BERLÍN Do Německa možná během posledních dvou let s přílivem uprchlíků vstoupily i tisícovky někdejších bojovníků afghánského fundamentalistického hnutí Taliban. Informuje o tom ve svém čerstvém vydání německý zpravodajský magazín Der Spiegel.

Do Německa v poslední době přišlo více než milion migrantů. Podle německého časopisu informoval Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) bezpečnostní úřady, že tisícovky z nich se během azylového řízení identifikovaly jako bývalí podporovatelé nebo dokonce bojovníci Talibanu.

Někteří Afghánci se mohou za Talibance označovat v domnění, že budou mít větší šanci uspět v azylovém řízení. Německé úřady by totiž mohly přihlédnout k tomu, že by jim po návratu do Afghánistánu hrozila smrt.

Nejméně 70 Afghánců vyšetřuje německá generální prokuratura, i když není jasné, zda jsou všichni z nich podezřelí z aktivního členství v Talibanu. Šest z těchto mužů je nyní ve vyšetřovací vazbě a příští týden má několik dalších předstoupit před soud. BAMF ani spolková prokuratura zatím informace Spiegelu nekomentovaly.

Vláda kancléřky Angely Merkelové, která je kritizována za vpuštění příliš velkého množství migrantů do Německa - zejména po několika loňských teroristických útocích, aktivně deportuje skupiny neúspěšných afghánských žadatelů o azyl.

Merkelová, která se bude ve spolkových volbách 24. září znovu ucházet o nejvyšší vládní post, tento měsíc deportace Afghánců obhajovala s tím, že všechny ostatní země Evropské unie činí totéž. Podle Merkelové status uprchlíka v Německu získá zhruba 55 procent Afghánců.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz