Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Do nového tábora na Lesbu se přesunulo 9 tisíc utečenců, protože jejich lehl popelem

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos. foto: Reuters

Mytilini - Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a to deset dní poté, co tam lehl popelem nechvalně proslulý utečenecký tábor Moria. S odkazem na místní úřady o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Požár vypukl v Morii 9. září, v táboře žilo asi 12 000 lidí, což několikanásobně přesahovalo jeho zamýšlenou kapacitu.
  18:59

Česko dá Řecku na pomoc se zničeným uprchlickým táborem Moria téměř 2,6 milionu korun

Obyvatelé zařízení pocházeli převážně z Afghánistánu, Sýrie a různých afrických zemí. Většina z nich zůstala po požáru bez pitné vody, jídla a přístupu k hygienickým zařízením. Podle úřadů však nikdo při neštěstí neutrpěl zranění.

Asi 9000 lidí se teď nově usídlilo v novém táboře Kara Tepe, který vyrostl nedaleko přístavu Mytilini. Několik set se jich také přesunulo do komunitního centra, které provozuje jedna z nevládních organizací.

Úřady testovaly všechny příchozí na koronavirus a 214 z nich umístili do izolace, protože jim vyšel pozitivní výsledek.

Německo se chystá přijmout 1500 migrantů z tábora Moria na řeckých ostrovech

Doprava na přilehlých silnicích se začala po několika dnech vracet k normálu. Utečenci totiž po požáru sídlili na místních komunikacích. Otevírat se začaly rovněž místní obchody.

Řecká policie začala ve čtvrtek urychlovat snahu o přemístění žadatelů o azyl z vyhořelého tábora. Někteří z nich totiž nechtěli vstoupit do jiných zařízení, protože doufali, že by se po požáru mohli dostat pryč z ostrova a ocitnout se v jiných evropských zemích.

Nezletilé migranty z tábora Moria si rozdělí deset evropských zemí. Nejvíce jich přijmou Německo s Francií

Úřady se domnívají, že požár v Morii založili samotní utečenci, kteří byli nespokojení s opatřeními, která správa tábora zavedla vzhledem k šíření koronaviru mezi jeho obyvateli. Šest lidí policie zatkla, teď čelí obviněním ze žhářství.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat