Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

'Do plynu.' Slovenské národní divadlo uvedlo činohru o životě popálené Natálky

Svět

  6:00
BRATISLAVA/PRAHA - Ve Slovenském národním divadle se v pondělí odehrálo první veřejné představení hry proti extremismu s názvem Natálka. Inscenace na motivy žhářského útoku ve Vítkově na Ostravsku z roku 2009 vznikla jako reakce na fakt, že radikální strana Mariana Kotleby se dostala do slovenského parlamentu. Její stoupenci na tvůrce podali trestní oznámení, případ řeší policie.

Hra vznikla jako reakce na fakt, že radikální strana Mariana Kotleby se dostala do slovenského parlamentu. Její stoupenci na projekt podali trestní oznámení. foto: Slovenské národní divadlo

Projekt Slovenského národního divadla (SND) s názvem Natálka si klade za cíl upozornit na nebezpečné názory ve slovenské společnosti. Původně byl určený jen pro školy, kde na obdobnou tématiku probíhaly zároveň studentské diskuze. Po vlně kritiky, převážně od extremistů, a podání trestních oznámení na tvůrce pro podezření z hanobení rasy a národa, se však divadlo rozhodlo uspořádat i představení pro veřejnost.

Pondělní 45 minut dlouhá premiéra v Modrém salonu SND vyvolala dle slovenského deníku Sme.sk téměř dvouhodinovou debatu, která volně navazovala na příběh z Vítkova.

Během ní zazněla například svědectví lidí, kteří přímo v osadách pracují s romskou menšinou či osob, které si během inscenace znovu prožily svá traumata z dětství spojená s deportacemi do vyhlazovacích táborů, jimž se sami zázrakem vyhnuly.

Činoherní představení Natálka vzniklo původně pouze jako projekt Slovenského...
Matku Natálky si zahrála Judit Bárdosová, známá mimo jiné ze snímku Fair Play.

V hledišti se objevila i slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitnanská (Most-Híd), která ve vládě prosadila takzvaný protiextremistický balíček, díky němuž se například zavedl čin apartheidu a vyšetřováním trestných činů extremismu nově zabývají specializované útvary.

„Hra byla šokující a i já jsem se v jednom momentě lekla,“ sdělila novinářům ministryně po skončení představení s tím, že vyprávění matky o dítěti, které trpí, bylo velmi autentické. K trestnímu oznámení podle ní není důvod, informuje DenníkN.sk.

Rodina Sivákova, na jejíž motivy hra vznikla, na premiéru podle mluvčí SND Izabely Pažítkové nedorazila, divadlo s ní ale je v kontaktu. „Jestli se zúčastní představení, netuším. Ředitelka a dramaturgyně s paní Sivákovou ale telefonovala a za rodinou do Vítkova vycestují,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Hákový kříž překrytý soškou Panny Marie

Hra přibližuje autentický pohled matky na večer, během něhož čtveřice mladíků vhozením zápalných lahví do domu ve Vítkově změnila život celé rodiny. Příběh zaznamenává pocity rodičů během soudu, mapuje, jak se rodina vyrovnává s léčbou dcerky, ale zároveň hledá důvody extremistického myšlení neonacistů.

Podle autorů je zpracování živým svědectvím lidské nenávisti, ale i lásky rodiny a občanské angažovanosti a podpory. Představení vzniklo jako reakce na povolební vývoj, kdy se do slovenské sněmovny dostala krajně pravicová partaj Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Po vystoupení herců na jedné ze škol, jimž je inscenace převážně určena, bylo na představení podáno několik trestních oznámení. To podal mimo jiné i zástupce Kotlebovy strany Anton Čulen, jemuž se například nelíbilo, že maskovaná postava ve hře píše na tabuli například nápis „Do plynu“ a kreslí hákový kříž, který je následně překryt soškou Panny Marie.

Činoherní představení Natálka vzniklo původně pouze jako projekt Slovenského...

Prokuraturu proto začátkem února žádal o prověření, zda tímto konáním nebyl spáchán trestný čin. Úřad předal podnět policii, v současnosti případ prošetřuje slovenská Národní kriminální agentura.

SND v reakci na tuto skutečnost uvedlo, že jde o snahu zastrašit učitele, aby divadelníky nezvali do škol. „Smyslem projektu je vytvořit prostor k úvaze o toleranci a lásce k bližnímu. Když někdo podal podnět na generální prokuraturu, tak se snaží toto představení zdiskreditovat a zastavit,“ reagovalo ředitel divadla Roman Polák.

Popáleniny na 80 procentech těla a amputované prsty

Hlavní postavou ve hře je matka malé Natálky, kterou ztvárnila slovenská herečka Judit Bárdosová, známá mimo jiné ze snímku Fair Play (2014) o státem řízeném dopingu ve sportu v bývalém Československu.

Rasově motivovaný žhářský útok ve Vítkově z roku 2009 je patrně nejznámějším případem svého druhu v České republice. Čtyři pravicoví extremisté tehdy vhodili do domku Romů tři zápalné lahve, soudy jim pak vyměřily tresty od 20 do 22 let v nejpřísnějších věznicích. Při útoku byli zraněni tři lidé, nejvážněji plameny zasáhly dvouletou dívku, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Lékaři ji mimo jiné amputovali tři prsty.

Rodina popálené holčičky v minulosti v jednom z rozhovorů vyjádřila obavy z toho, že by se osm let starý útok mohl kdykoliv opakovat.

Autor: