16. března 2017 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do pobočky MMF v Paříži došel dopis s výbušninou, zranil jednu ženu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Policie před budovou Mezinárodního měnového fondu, kde vybuchla obálková bomba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie před budovou Mezinárodního měnového fondu, kde vybuchla obálková bomba. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Do pobočky Mezinárodního měnového fondu v Paříži dorazil dopis s výbušninou. Při jeho otevření utrpěla lehké zranění jedna ze sekretářek v ředitelství, informovala agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje. Podle televize BFMTV utrpěla žena popáleniny na rukou a na obličeji.

Přestože se předpokládá, že situace není vážná, bylo z preventivních důvodů několik osob z místa incidentu evakuováno. Událost již úřady intenzivně vyšetřují. Podle pařížského policejního prefekta Michela Cadota šlo o podomácku vyrobenou třaskavinu. Předtím podle něho přišlo několik telefonických výhrůžek, ale není jasné, zda ty nějak souvisejí s dnešním incidentem.

Policejní zásah.
Policie zajišťuje okolí budovy MMF.

Televize BFMTV přirovnala výbušnou směs k větší petardě uloženou ve válečku o rozměru 30 centimetrů. Policie záležitost vyšetřuje jako teroristický čin a zároveň jako pokus o vraždu.

Francouzský prezident François Hollande označil výbuch dopisové bomby v pobočce za atentát a slíbil, že policie vyvine veškeré úsilí k zatčení původců útoku. Šéfka MMF Christine Lagardeová incident odsoudila jako akt násilí.

Incident se odehrál pouhých šest týdnů před prezidentskou volbou ve Francii a jenom den poté, co byl na německém ministerstvu financí nalezen poštovní balíček rovněž obsahující výbušnou směs.

K odeslání této zásilky adresované přímo německému ministru financí Wolfgangu Schäublemu se přihlásila řecká anarchistická skupina Konspirace ohňových buněk. Ta se na rozesílání dopisových bomb zaměřila i několikrát v minulosti zejména velvyslanectvím a evropským státníkům.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz