1. února 2019 18:00, aktualizováno 2. 2 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Polska kvůli masu z nemocných krav míří kontrola, EU zahájila vyšetřování

Záběr z polských jatek, kde bylo zpracováváno závadné maso. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z polských jatek, kde bylo zpracováváno závadné maso. | foto: Reuters

Brusel/Varšava Evropská unie zahájila vyšetřování skandálu kolem problémového masa z Polska. Kontroloři v pondělí odcestují do Polska, aby situaci analyzovali, potvrdila v pátek mluvčí Evropské komise. Skandálem je podle komise zasaženo nejméně 14 zemí včetně České republiky. Příslušný polský masokombinát v Mazovském vojvodství, kde polské úřady provádějí vyšetřování mimo jiné kvůli ilegálním porážkám zvířat, byl uzavřen.

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála reportáž zpravodajské televize TVN24. Z ní vyplynulo, že během noci byl na jatkách porážen nemocný dobytek. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU, napsalav pátek agentura DPA.

Ilegální praktiky potvrdil i hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk. Byla to ilegální procedura prováděná v noci, kdy chyběl veterinární dohled,“ řekl Niemczuk.

Podle Evropské komise jsou skandálem kromě Polska podle dosavadních poznatků zasaženy také Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko, Švédsko, Česká republika a Portugalsko. Rozsah rozšíření přitom ještě není zcela jasný.

Záběr z kontroverzních polských jatek.
Konzumace závadného masa může způsobit vážné zdravotní problémy.

Český ministr zemědělství Miroslav Toman v pátek řekl, že do Česka se dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího z problematických polských jatek. Kritizoval přitom, že Varšava opakovaně ujišťovala, že toto maso do ČR vyvezeno nebylo.

Na Slovensko bylo dovezeno až 600 kilogramů masa z jatek v Polsku, kde se porážely nemocné krávy, řekl v pátek šéf slovenské veterinární a potravinářské správy Jozef Bíreš.

Francouzské ministerstvo zemědělství v pátek večer uvedlo, že ze 795 kg zkaženého masa, které se do Francie dovezlo, se nejméně 150 kilogramů dostalo ke spotřebitelům. Na 500 kilogramů zkaženého masa bylo v pátek zničeno a po 145 kg masa ještě úřady pátrají.

Polské úřady maso stáhly z trhu, ale nebezpečí pro zdraví a život člověka vylučují. Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski tvrdí, že jde o nahodilý případ. Podvod podle něj ale silně poškozuje pověst polských potravin. Varšava ohlásila přísnější kontroly jatek.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PRODUKTOVÉHO ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz