Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Polska kvůli masu z nemocných krav míří kontrola, EU zahájila vyšetřování

Záběr z polských jatek, kde bylo zpracováváno závadné maso. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z polských jatek, kde bylo zpracováváno závadné maso. | foto: Reuters

Brusel/Varšava Evropská unie zahájila vyšetřování skandálu kolem problémového masa z Polska. Kontroloři v pondělí odcestují do Polska, aby situaci analyzovali, potvrdila v pátek mluvčí Evropské komise. Skandálem je podle komise zasaženo nejméně 14 zemí včetně České republiky. Příslušný polský masokombinát v Mazovském vojvodství, kde polské úřady provádějí vyšetřování mimo jiné kvůli ilegálním porážkám zvířat, byl uzavřen.

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála reportáž zpravodajské televize TVN24. Z ní vyplynulo, že během noci byl na jatkách porážen nemocný dobytek. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU, napsalav pátek agentura DPA.

Ilegální praktiky potvrdil i hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk. Byla to ilegální procedura prováděná v noci, kdy chyběl veterinární dohled,“ řekl Niemczuk.

Podle Evropské komise jsou skandálem kromě Polska podle dosavadních poznatků zasaženy také Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko, Švédsko, Česká republika a Portugalsko. Rozsah rozšíření přitom ještě není zcela jasný.

Záběr z kontroverzních polských jatek.
Konzumace závadného masa může způsobit vážné zdravotní problémy.

Český ministr zemědělství Miroslav Toman v pátek řekl, že do Česka se dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího z problematických polských jatek. Kritizoval přitom, že Varšava opakovaně ujišťovala, že toto maso do ČR vyvezeno nebylo.

Na Slovensko bylo dovezeno až 600 kilogramů masa z jatek v Polsku, kde se porážely nemocné krávy, řekl v pátek šéf slovenské veterinární a potravinářské správy Jozef Bíreš.

Francouzské ministerstvo zemědělství v pátek večer uvedlo, že ze 795 kg zkaženého masa, které se do Francie dovezlo, se nejméně 150 kilogramů dostalo ke spotřebitelům. Na 500 kilogramů zkaženého masa bylo v pátek zničeno a po 145 kg masa ještě úřady pátrají.

Polské úřady maso stáhly z trhu, ale nebezpečí pro zdraví a život člověka vylučují. Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski tvrdí, že jde o nahodilý případ. Podvod podle něj ale silně poškozuje pověst polských potravin. Varšava ohlásila přísnější kontroly jatek.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...