Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Polska kvůli závadnému masu míří inspektoři EU, Česko kontroluje kamiony s potravinami

Hovězí maso v jednom z polských řeznictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hovězí maso v jednom z polských řeznictví. | foto: Reuters

Praha/Varšava Z problematických polských jatek, kde se porážely nemocné krávy, se v Česku víc než stovka kilogramů dostala ke spotřebitelům a do restaurací. Veterináři s policií a celníky začali v úterý intenzivně kontrolovat kamiony s potravinami ve čtyřech příhraničních krajích, stát také stále zvažuje zákaz dovozu hovězího z Polska. Do této země v pondělí přijeli inspektoři Evropské unie, aby vyšetřili podrobnosti skandálu. Ceny hovězího z Polska začaly klesat.

„Kontrolují se kamiony z Polska, jestli v nich je hovězí maso. Hlídky odeberou vzorek masa, zkontrolují doklady, když jsou v pořádku, propustíme je dál,“ ředitel Krajské veterinární správy Pardubického kraje Josef Boháč.

Výsledky testů budou známé zhruba do dvou dnů. Veterinární správa je zveřejní v souhrnné zprávě do tří dnů, řekl Boháč. Dneškem kontroly nekončí. „Tato akce by měla trvat ještě několik dnů,“ řekl mluvčí Celní správy pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Kontroly mají probíhat v Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Olomouckého kraje se kontroly netýkají. Odebrané vzorky prověří veterináři s policií a celníky na to, zda nebyla zvířata léčena antibiotiky, zda maso vypadá v pořádku a také na výskyt salmonely. V pondělí to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na kontrolách se podle něj v pondělí shodli ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), policejní prezident Jan Švejdar a ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. O možnosti kontrol v pondělí mluvil i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Dnes ráno jsme se s panem ministrem (Tomanem) dohodli, že ve spolupráci s policií připravíme zvýšené kontroly na hranicích polských kamionů tak, aby policie ve spolupráci s veterináři mohla provádět kontroly přímo na hraničních přechodech. To je ještě zintenzivnění zásahu státu,“ řekl Hamáček.

Toman v podnělí po jednání s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwiorovou dodal, že ČR stále zvažuje zákaz dovozu hovězího masa z Polska. Podle něj jde v případě dodávek hovězího masa z problémových jatek o opakované selhání polské strany. Zpoždění informací o problémech podle ministra podkopává důvěru ve veškerou polskou potravinářskou produkci.

Ke spotřebitelům a do restaurací se dostalo 137 ze zhruba 300 kilogramů hovězího dovezeného do ČR z masokombinátu v Mazovském vojvodství, který po propuknutí skandálu přišel o licenci. Celkem 56 kilogramů se spotřebovalo v pražských restauracích, 20 kilogramů směřovalo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, kde jej řezník všechno prodal zákazníkům. Dvě dodávky o hmotnosti 40 a 21 kilogramů byly v Kostelci nad Labem také prodány konečným spotřebitelům, oznámila Státní veterinární správa (SVS).

„Maso neprošlo řádnou veterinární kontrolou, proto nemůžeme doporučit jeho konzumaci,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Zásilka pro Nový Bydžov na Královéhradecku se vrátila do Polska po upozornění dodavatele.

Polsko je v posledních dnech terčem zájmu kvůli porážkám nemocných krav a obchodování s jejich masem. Hlavní veterinář Pawel Niemczuk ve čtvrtek prohlásil, že Polsko vyvezlo 2700 kilogramů podezřelého hovězího do deseti zemí EU, do ČR se podle něj maso nedostalo. Ministr Toman v pátek uvedl, že se do Česka dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího z těchto jatek. Maso skončilo v Praze, Varnsdorfu, Novém Bydžově a Kostelci nad Labem. O víkendu pak čeští veterináři informovali, že polovina z dodávky se již vrátila zpátky do Polska, nebo byla zadržena ve skladu obchodníka.

Záběr z polských jatek, kde bylo zpracováváno závadné maso.
Řeznictví v polské Gdyni.

Podle Evropské komise jsou skandálem podle dosavadních poznatků vedle Polska, Česka nebo Slovenska zasaženy také Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Švédsko a Portugalsko.

Toman v pátek prohlásil, že nevěří polskému systému veterinární kontroly, protože se informace z něj postupně měnily. Občany vyzval, aby se polskému hovězímu vyhýbali a dali přednost české produkci. Česko podle něho případně zavede mimořádná veterinární opatření, kterými by se omezil obchod, aby se polské hovězí maso do ČR nedostávalo, až po konzultaci s Evropskou komisí. Při případném zákazu by podle Tomana bylo třeba postupovat s ostatními evropskými státy jednotně, aby se problematické maso z Polska nedostalo do ČR přes jiné unijní země.

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Viditelně zkažené části masa se odřezávaly a vyhazovaly. Jatka už byla uzavřena. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU, napsala agentura DPA. Polské úřady nebezpečí pro zdraví a život člověka vylučují.

Inspektoři EU zahájili vyšetřování v Polsku

Inspektoři Evropské unie v pondělí zahájili týdenní návštěvu Polska, kde vyšetřují podrobnosti skandálu kolem porážení nemocných krav a prodeje jejich masa. Polský ministr zemědělství ovšem existenci nemocných krav v Polsku popírá, uvádí agentura AP. 

Na Polsko, které patří k předním vývozcům hovězího, se v posledních dnech soustřeďuje zájem kvůli porážkám nemocných krav a obchodování s jejich masem. O této praxi informovala koncem ledna polská televize a Evropská komise ohlásila inspekční návštěvu Polska minulý pátek. Polské zemědělské a veterinární úřady v pondělí ale prohlásily, že kontroly neodhalily žádné známky nemoci či nebezpečí pro konzumenty v devíti a půl tunách masa, které podle nich bylo staženo z oběhu pouze z preventivních důvodů.

„Žádné nemocné krávy nebyly,“ tvrdil i polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski, podle kterého došlo pouze k formálním chybám.

Polské ministerstvo zemědělství nejprve výskyt a prodej podezřelého masa označilo za „nahodilý incident“, který ovšem poškozuje pověst polských potravin. Minulý čtvrtek hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk přiznal, že Polsko vyvezlo 2700 kilogramů problémového hovězího do deseti zemí EU. Podle poznatků Evropské komise je však skandálem zasaženo celkem čtrnáct unijních zemí: vedlo Polska také Česko, Slovensko, Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Švédsko a Portugalsko.

Jatka, na kterých k nezákonným porážkám nemocných krav bez dohledu veterináře docházelo, polská veterinární inspekce minulý týden zbavila licence. Odhalení pochybných postupů ale vrhá špatné světlo na celý proces potravinových kontrol v Polsku. Ceny polského hovězího v důsledku skandálu začaly prudce klesat.

Problémy kolem polských potravin se v minulosti objevily několikrát. V roce 2012 šlo o skandál s prodejem technické soli označené za jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Veterináři v minulosti opakovaně našli salmonely v kuřecím, krůtím i vepřovém mase, ale také vejcích dovezených z Polska. Během roku 2017 se několikrát objevily problémy s polskými jablky a některými druhy zeleniny s nadlimitním množstvím pesticidů a vypukl také skandál s jedem fipronilem ve vejcích.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...