7. dubna 2018 16:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do školy jedině s průhledným batohem. Floridští studenti se bouří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Opatření přijalo vedení školy během jarních prázdnin, po nichž se studenti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opatření přijalo vedení školy během jarních prázdnin, po nichž se studenti... | foto: Reuters

PARKLAND/FLORIDA Studenti floridské střední školy, kteří po únorovém útoku střelce museli začít nosit průhledné batohy, se bouří a protestují proti omezování svého soukromí. Podle některých průhledné batohy zvýší riziko krádeží a je ponižující. Informovala o tom televize NBC News.

„Můj nový batoh je skoro tak průhledný, jako agenda NRA (Národní asociace majitelů zbraní). Teď se cítím bezpečně,“ napsala ironicky na Twitter studentka Lauren Hoggová. Podle ní by se politici ovlivňovaní zmíněnou lobby měli pustit do zpřísnění zbraňových zákonů, místo aby se ze škol stávaly věznice.

02.dubna 2018 v 16:23, příspěvek archivován: 05.dubna 2018 v 16:14

My new backpack is almost as transparent as the NRA’s agenda. I feel sooo safe now. As much as I appreciate the effort we as a country need to focus on the real issue instead of turning our schools into prisons. #clearbackpacks #MarchForOurLives https://t.co/HqBIeGjzF9

Opatření bylo přijato během jarních prázdnin, po nichž se studenti vrátili do školy a ihned zaplavili sociální sítě kritickými reakcemi, píše NBC News.

Batohy byly bezplatně pořízeny studentům v reakci na masakr, při němž vyloučený student postřílel na škole v Parklandu 17 lidí. U vchodu školy jsou umístěné také bezpečnostní rámy a studenti musí nosit identifikační značku.

Desítky studentů si začaly batohy zdobit protestními nápisy a někteří se označili za vězně. Jeden student si napěchoval batoh menstruačními tampony, další si na batoh napsal cenovku 1,05 dolaru a připsal poznámku: „Tento batoh je zřejmě cennější než můj život.“

Studenti floridské střední školy, kteří po únorovém útoku střelce začali tento týden povinně nosit průhledné batohy.
Podle studentů jde o omezování soukromí.

Parklandští studenti stojí v čele celonárodních protestních aktivit mladých lidí, kteří požadují zpřísnění pravidel na prodej střelných zbraní, případně úplný zákaz prodeje útočných zbraní. Vlivná NRA odmítá jakékoli podobné úpravy a v Kongresu se zatím shoda na podstatnější změně zákona nerýsuje.

Studentům vadí i fakt, že kvůli průhledným batohům může kdokoli vidět například to, jaké hygienické potřeby či léky používají. Jeden z mladíků pojal protest s humorem a napěchoval si batoh menstruačními tampóny.

„Velikosti, ceny...Právě se dozvídám úplně nové věci o ženském zdraví. Tyhle věci jsou drahé. Musí být přijata opatření, aby byly tyto produkty dostupnější,“ napsal na twitteru Cameron Kasky, který je znám jako jeden z vůdců studentských protestů a promlouval na velké demonstraci ve Washingtonu.

03.dubna 2018 v 13:49, příspěvek archivován: 05.dubna 2018 v 16:15

#MSDStrong https://t.co/kKn1saUDTC

Střelba na střední škole v Parklandu na Floridě je pátou nejtragičtější v americké historii. Devatenáctiletý Nikolas Cruz začal střílet před školou v době, kdy končilo vyučování. Poté vešel dovnitř, kde zabil 12 lidí. Venku zastřelil tři lidi, mezi nimiž byl člověk, který stál na ulici. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění. Mezi mrtvými jsou dospělí i studenti.

Cruz sám prchl do sousedního města a po zatčení byl hospitalizován kvůli dýchacím problémům. 

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!