13. září 2017 7:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Španělska přišel téměř dvojnásobek migrantů oproti roku 2016. Vyhýbají se Libyi

Migranti, kteří se rozhodli pro cestu přes Středozemní moře (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti, kteří se rozhodli pro cestu přes Středozemní moře (ilustrační snímek) | foto: Reuters

MADRID Do Španělska přišlo od začátku roku nelegálně o 88 procent více migrantů než za stejné období loni. Celkem jich k 11. září dorazilo 15 473. Informoval tom podle agentury AFP španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido.

Španělsko je po Itálii a Řecku letos třetím nejvyhledávanějším evropským cílem běženců: 11 162 jich tam směřovalo po moři a 4311 po souši.

Ministr Zoido v úterý parlamentní komisi řekl, že španělské enklávy Ceuta a Melilla v Maroku čelí „silnému migračnímu náporu“, za kterým stojí postupný odklon migračních tras do severního Maroka, přičemž se běženci vyhýbají nebezpečné Libyi. O překonání hraniční bariéry v Ceutě se prý letos pokusilo téměř 9000 lidí, zatímco v minulém roce jich bylo pouze 613.

Španělská vláda chce příští rok investovat zhruba 12 milionů eur (313 milionů korun) do vylepšení hraničního plotu v Ceutě dlouhého 8,4 kilometru. Podle Zoida stávající bariéra již „neplní funkci, pro kterou byla (před více než deseti lety) postavena“. Hranice území Ceuta a Melilla jsou jedinými pevninskými hranicemi mezi Evropskou unií (EU) a Afrikou.

Itálie letos přijala již 100 304 migrantů a Řecko téměř 18 500, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) však v srpnu odhadovala, že Španělsko by letos mohlo Řecko na druhém místě vystřídat.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!