Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Do Srbska dorazil milion dávek čínské vakcíny. Na letiště přijel prezident Vučić

„Chtěl bych poděkovat prezidentovi Si Ťin-pchingovi a čínskému vedení za to, že nám poslali milion dávek vakcíny,“ sdělil reportérům Vučić. foto: Reuters

Bělehrad - Do Srbska dorazilo letadlo s milionem dávek vakcíny proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm. Srbsko se tak stalo prvním státem v Evropě, který obdržel dodávku čínského přípravku za účelem hromadného očkování, napsala agentura Reuters. Dodávku na bělehradské letiště přijeli přivítat prezident Aleksandar Vučić společně s čínským velvyslancem v Srbsku.
  16:41

Rezignovali dva vysocí manažeři firmy Sinopharm, která vyvíjí čínskou vakcínu proti koronaviru

„Chtěl bych poděkovat prezidentovi Si Ťin-pchingovi a čínskému vedení za to, že nám poslali milion dávek vakcíny,“ sdělil reportérům Vučić, který v minulých letech napomohl posílení vztahů s asijskou zemí.

Podle Vučiče se očekává, že srbský lékový úřad vakcínu schválí v nejbližších dnech a do týdne se s ní začne očkovat. Vakcinace v Srbsku začala již na konci prosince. Podle Reuters tam již vakcínu dostalo přes 20 000 lidí, především klientů domovů pro seniory a zdravotníků. Ti se nechali očkovat buď preparátem, který vyvinula americká firma Pfizer ve spolupráci s německou BioNTech, či ruskou očkovací látkou Sputnik V.

Do Srbska dorazilo letadlo s milionem dávek vakcíny proti covidu-19 od čínského...
Srbsko se tak stalo prvním státem v Evropě, který obdržel dodávku čínského...

Vučić také uvedl, že Srbsko příští týden očekává dodávku dalších 250 000 kusů ruské vakcíny a 20 000 dávek preparátu od Pfizeru a BioNTechu. Kromě toho by Srbsko do června mělo obdržet dodávku přípravků od společností AstraZeneca a Moderna.

Brazílie má vlastní vakcínu CoronaVac prezidentu Bolsonarovi navzdory. Její účinnost je 78 procent

Ze států ležících v západní části Balkánského poloostrova zatím očkování zahájila kromě Srbska pouze Albánie. Do Bosny, Kosova, Černá Hory a Severní Makedonie zatím žádné očkovací látky nedorazily.

Se společností Sinopharm o nákupu jejích vakcín proti nemoci covid-19 uzavřelo dohodu také Maďarsko. Čína vakcínu od Sinopharmu schválila na konci prosince. Výrobce nezveřejnil žádné podrobné informace o její účinnosti, tvrdí ale, že podle předběžných dat její efektivita představuje 79,34 procenta.

Autor:

Mohlo by vás zajímat