Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do synagog v USA mířily bomby ukryté v tonerech do tiskáren

Svět

  17:56aktualizováno  19:12
NEW YORK/LONDÝN - Do Spojených států ve čtvrtek směřovaly dvě zásilky s výbušninami z Jemenu. Byly adresovány židovskému centru a synagoze v Chicagu. Díky spolupráci amerických a dalších služeb se je podařilo zadržet v Británii a Spojených arabských emirátech. USA dnes kvůli případu na svém území zkontrolovaly náklad v několika dalších letadlech. Novinářům to dnes řekl americký prezident Barack Obama.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dodal, že šlo o "věrohodnou teroristickou hrozbu". Za incidentem podle šéfa Bílého domu, který v krátkém televizním vystoupení vyvrátil předchozí informace, že nešlo o výbušniny, stála odnož Al-Káidy sídlící v Jemenu.  Spojené státy udělají všechno proto, aby tamní pobočku této teroristické organizace zničily, uvedl Obama.

Úřady ve Spojených státech dnes v reakci na čtvrteční odhalení podezřelých zásilek, prověřily několik nákladních letadel a jedno auto přepravní společnosti UPS. "Kvůli této hrozbě byla přijata bezpečnostní opatření a byly také podniknuty dodatečné kroky na letištích v Newarku a Filadelfii," uvedl dnes v prohlášení mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

V letadle na Newarku byl 'jen papír'
Kontroly na obou letištích se týkaly tří letadel společnosti UPS obsahujících zásilky z Jemenu. V jednom letadle v Newarku prý jeho zaměstnanci našli "pouze papír" a již mu povolili dále pokračovat v letu.

Ve Filadelfii kontrolovali dvě letadla. Zatím není jasné, jak prohlídka dopadla. Pyrotechnici dnes rovněž zkontrolovali kamion společnosti UPS v Brooklynu v New Yorku. Šéf newyorské policie Raymond Kelly pak uvedl, že v něm policie nic nebezpečného nenašla.

Podle dosavadních informací byla v balíčku zadrženém v Británii zvláštně upravená náplň do tiskárny nebo kopírky. Obsahovala prý dráty a bílý prášek. Jak vypadala druhá podezřelá zásilka objevená v letadle v Dubaji, zatím není známé.

Zkouší teroristé americkou ostražitost?
V Jemenu, odkud pocházely podezřelé zásilky, mají islamistické skupiny nepřátelské vůči Spojeným státům a patřící k teroristické síti Al-Káida silné zázemí. Vznikly zde údajně i plány neúspěšného pokusu o bombový útok na dopravní letadlo směřující loni v prosinci do Detroitu, kdy se muži z Nigérie podařilo propašovat na jeho palubu výbušninu ukrytou ve spodním prádle.

Americká média již začala spekulovat, že podobně jako v prosinci i dnes mohlo jít pouze o zkoušku. Teroristé prý pomocí podobných pokusů mohou zjišťovat, jak fungují americká bezpečnostní opatření.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat