Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Do Teheránu přiletěli inspektoři, prověří jaderné zařízení

Svět

  7:52
TEHERÁN - Čtyřčlenný inspekční tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v noci na neděli přiletěl do Teheránu, uvedla agentura DPA. Experti začali s kontrolou nově budovaného jaderného zařízení nedaleko posvátného města Kómu.

Do Teheránu přiletěli inspektoři MAAE foto: Reuters

Další kontroly budou podle íránské agentury Mehr následovat. Inspektoři MAAE se v Íránu podle dosavadních plánů zdrží tři dny, výsledky inspekce budou známy zřejmě až po jejich odchodu.

Čtyřčlennou delegaci MAAE vede Herman Nackaerts, ředitel jednoho z odborů organizace sídlící ve Vídni. Její experti srovnají inženýrské plány objektu se současným stavem jeho uspořádání, budou hovořit se zaměstnanci a odeberou také vzorky okolí objektu, aby je mohli prověřit na přítomnost jaderných materiálů.

Írán přiznal nové zařízení teprve v září. Doposud obohacuje uran pro svůj jaderný program v Natanzu. Na inspekci se Teherán dohodl s velmocemi na počátku října na jednání v Ženevě.

Íránská jaderná kapacita

Jak napsala agentura Mehr, velmi přísně střežený vojenský objekt, kde dnes čtyřčlenný inspekční tým provedl první nezávislou kontrolu, je skryt v horách jižně od Teheránu asi 30 kilometrů od Kómu. Přesné místo objektu nikdo nezná a žádný cizinec do něj dosud nikdy nevkročil. Vojenské zařízení má silnou zbraňovou ochranu. Podle íránského tvrzení z minulého měsíce tam jsou kromě jiného raketová sila a protiletadlové baterie.

Írán tvrdí, že návštěva inspektorů MAAE je důkazem, že Írán ohledně svých jaderných aktivit nemá co tajit. "Návštěva inspektorů MAAE (v zařízení poblíž Kómu) ukazuje, že íránské jaderné aktivity jsou transparentní a mírové," napsala oficiální agentura IRNA.

Íránský jaderný program vzbuzuje především v USA, Izraeli a Evropě obavy, že země usiluje o vývoj jaderné bomby. Teherán zbrojní úmysly odmítá s tím, že výzkum je zcela mírový a slouží k výrobě elektrické energie.

Západ proto Teheránu navrhl, aby obohacoval uran v zahraničí, například v Rusku. Velmoci by tak získaly kontrolu nad tím, že jaderný materiál je skutečně upravován pouze pro vědecké či energetické účely. Islámská republika to prozatím odmítla a upozornila, že by ani tehdy nepřestala s vlastním obohacováním uranu.

Autor: