Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Do ulic Moskvy se vrací Stalin. Ochránci lidských práv protestují

Svět

  9:45aktualizováno  19. února 10:00
MOSKVA/PRAHA - Josif Stalin, jeden z nejkrvavějších diktátorů v lidské historii, se vrací do Moskvy. Vedení ruské metropole je odhodláno 65. výročí konce 2. světové války slavit ve zcela tradičním duchu. Výbor pro reklamu a informace moskevské radnice připravuje velkolepé panely, které budou vyprávět o "přínosu Stalina" jako vrchního velitele sovětských ozbrojených sil k vítězství ve válce.

Josif Vissarionovič Stalin. foto: Reprofoto

Podle svědectví místních občanů v Rjazaňské čtvrti metropole už Stalin v budově místní administrativy visí.

Jak napsal včera list Izvestija, poprvé za posledních dvacet let, které uplynuly od rozpadu komunistického impéria, Moskva opět "rozkvete" Stalinem. Billboardy budou rozmanité – na některých budou historické plakáty se Stalinem, jiné ho budou ukazovat na zvětšených a restaurovaných dobových fotografiích.

Vůdce by měl lemovat i centrální Bulvární okruh. Nejvíce portrétů bude na místech, kde se ve výroční dny scházejí váleční veteráni. Ostatně to prý oni vyjádřili opakovaně přání, aby na ně z billboardů shlížel Stalin.

Čas "staliniády"
Ruský tisk vesměs jemně ironicky informuje o nadcházející "staliniádě". Izvestija dala prostor i obráncům lidských práv. "Ti, kteří si přejí rozvěsit po Moskvě portréty Stalina, se tímto snaží, aby se k nám vrátil státní teror stalinské éry," cituje list šéfku moskevského Helsinského výboru Ludmilu Alexejevovou.

Třiaosmdesátiletá veteránka lidskoprávního hnutí v Rusku se na své kolegy veterány 2. světové války zlobí. "Copak Němci vyvěšují v tento den portrét Hitlera? A také to byl vrchní velitel armády," říká Alexejevová.

"Správný a odvážný" nápad?
Naopak šéf ruských komunistů poslanec Gennadij Zjuganov je nadšen. Podle něj je rozhodnutí zkrášlit Moskvu Stalinem "správné, ale i odvážné". Zato včera v Saratovu místní poslanci zavrhli ideu jednoho z nich postavit ve městě památník Stalinovi. Jen málo komentářů ruských médií ideu vrátit Stalina do ulic měst jednoznačně odsuzuje.

Ani ve vedení země totiž neexistuje jednotný názor na to, jakým způsobem se postavit k osobě Stalina. Na jedné straně je ruskou veřejností glorifikován a vnímán jako hlavní strůjce vítězství Sovětského svazu nad německým nacismem, na straně druhé jako otec koncentračních táborů – gulagů, krvavých represí a kultu osobnosti.

Podle sociologů v posledních letech přece jen roste počet těch, kteří Stalina odsuzují nebo je jim alespoň lhostejný. Především starší generace si ovšem nechce nechat na nedotknutelného vůdce sáhnout. Za jeho čest se před soudem bije i jeho vnuk Jevgenij Džugašvili.

Skandál kolem veršů ze staré sovětské hymny
Žaluje novináře, kteří Stalina činí zodpovědného z vražd a represí. Zatím ale pře prohrává. Kdyby jej ovšem soudili moskevští radní, tak by asi zvítězil. Billboardy totiž nejsou první podobná akce v metropoli. Nedávno se například strhl skandál kolem zrenovované stanice metra, v jejímž vestibulu se objevil verš ze staré sovětské hymny oslavující Stalina.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv jako první novodobý ruský lídr Stalina nedávno odsoudil. I šéf parlamentu Boris Gryzlov včera vystoupil proti billboardům. I když je Gryzlov stranickým kolegou a velkým obdivovatelem premiéra Vladimira Putina, nemají na Stalina, jak se zdá, stejný názor.

Putin, nejrespektovanější a nejpopulárnější muž v zemi, je totiž ke Stalinovi mnohem shovívavější. Nikdy nepoužil slovo "diktátor" v souvislosti se Stalinem ani ho jednoznačně neodsoudil.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!