Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Do ulic navzdory koronaviru. Polsko opět protestuje proti zákazu potratů, premiér vyzval k dialogu

Protesty proti zákazu potratů v Polsku. foto: AP Photo

Varšava - V mnoha polských městech včetně Varšavy opět vyšli do ulic demonstranti bouřící se proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu ústavního soudu, který došel k závěru, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě.
  20:54

Očekává se, že stanovisko bude v pondělí zveřejněno ve sbírce zákonů, a vstoupí tak v platnost, píše agentura Reuters. Polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí vedoucí protestů vyzval k dialogu. Na demonstraci ve Varšavě, která ochromila dopravu v hlavním městě, zazněl požadavek demise vlády, uvedl list Gazeta Wyborcza.

Protesty proti zákazu potratů v Polsku.
Nápis na autobusu projevuje souhlas s protestujícími.

Protestující navzdory koronavirovým restrikcím, podle kterých jsou v Polsku zakázána shromáždění více než pěti lidí, zaplavovali ulice měst téměř každý den od vynesení verdiktu. Demonstranti v Katovicích v pondělí podle záběrů televize TVN24 blokovali dopravu v centru. V Poznani se skupina protestujících postavila do cesty autům i tramvajím a skandovala „Budu chránit své sestry, když je stát neuchrání“. Další lidé drželi v rukou transparenty s nápisy „Tohle je válka“. Ve Vratislavi protestující vyšli do ulic se slogany „Myslím, cítím, rozhoduji“.

„Žádám vás, abychom společně zasedli k rozhovorům. Ať se naše spory neřeší v ulicích a ať nejsou příčinou dalších infekcí,“ uvedl před začátkem protestů ve videu zveřejněném na facebooku Morawiecki. Polsko se podobně jako další evropské státy potýká s nárůstem případů koronavirové nákazy, tamní ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo přes 15 500 nově nakažených.

Nález ústavního soudu a následné demonstrace otřásly popularitou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta se nyní podle průzkumu, podniknutého pro list Dziennik Gazeta Prawna a rádio RMF FM, těší podpoře 30,9 procenta dotázaných, zatímco v předchozím průzkumu z 18.-19. října to bylo ještě 40,5 procenta. 

Liberální opozice v podobě Občanské platformy si polepšila z 23,3 na 25,3 procenta, ale centristické hnutí Polsko 2050 poskočilo z 9,3 na 14,7 procenta. Podle jiného průzkumu, uskutečněného pro list Rzeczpospolita, by si 70 procent Poláků přálo odchod předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského. Ten je považován za muže v pozadí rozhodnutí ústavního soudu o téměř úplném zákazu interrupcí, poznamenala agentura AFP.

Demonstrace v Polsku propukly 22. října, kdy ústavní soud vydal verdikt, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, zavrhl tu část zákona, která dosud dovolovala přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny mají zůstat jen interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENT OBORU ELEKTRO (22-25000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Mohlo by vás zajímat