31. ledna 2017 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do velezrady a spolupráce s CIA je v Rusku zapleteno už osm lidí, hackeři i špioni

Hacker (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hacker (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

MOSKVA Skupinu už celkem osmi lidí Rusko prověřuje kvůli obvinění ze zrady a předávání důvěrných informací americké Ústřední zpravodajské službě CIA. Čtyři z nich jsou v rukou úřadů. Mezi nimi figurují i dva vysoce postavení důstojníci ruské tajné služby FSB. V případu podle úterní zprávy agentury Interfax jde i o skupinu ruských hackerů.

„Náčelník oddělení Centra informační bezpečnosti FSB Sergej Michailov a jeho zástupce Dmitrij Dokučajev jsou obviněni z toho, že porušili přísahu a začali spolupracovat se CIA,“ řekl jeden ze zdrojů. V případu podle něj figuruje až osm lidí, z toho čtyři byli zatčeni a obviněni. Ostatní mohou vyváznout jako svědci. O zatčených už dříve informoval server Lidovky.cz.

Podle jiného zdroje ve vyšetřování figurují témata hackerských útoků a zrady. „Každý z podezřelých se zabýval svými věcmi: někdo rozpracovával a vykonával plány počítačových útoků, jiný spolupracoval s cizími tajnými službami. Tyto věci se odehrávaly souběžně, ale zpravidla se neprotínaly,“ objasnil.

Celou skupinu spojovalo, že její členové se vzájemně znali a že působili v oblasti informačních technologií a počítačové bezpečnosti. Hlavní podezřelý přitom „neměl nejvyšší hodnost“.

Michajlov i Ruslan Stojanov, vedoucí oddělení vyšetřování počítačových zločinů u ruského výrobce antivirového softwaru Kaspersky Lab, jsou podle tisku ve vazbě už od začátku loňského prosince.

Ve vazbě je i novinář Vladimir Anikejev, který je podezřelý, že zorganizoval hackerskou skupinu Šaltaj-boltaj (ruská verze komiksové postavičky Humpty Dumpty, česky Valda Cvalda), která má prý na svědomí průlomy do počítačů vysoce postavených ruských hodnostářů a známých podnikatelů a údajně také byla součástí mezinárodního hackerského hnutí Anonymous.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz