Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dodavatel roušek pro Belgii má opět zpoždění. Navíc má vazby na palestinské teroristy

Ochranné pomůcky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochranné pomůcky (ilustrační foto). | foto: ČTK

BRUSEL/PRAHA Belgie má opět problémy s dodávkami ústenek. Společnost Avrox sídlící v Lucembursku měla do neděle dodat na 15 milionů ochranných masek, ale nestalo se tak. Média navíc zjistila, že jeden z majitelů firmy je spojen s „bankou pro palestinské teroristy“.

Poté, co se v polovině března belgické úřady „spálily“ při výběru dodavatele roušek, má příběh novou kapitolu. Vláda tentokrát neoslovila Turky, ale lucemburskou společnost Avrox. Média se na nového dodavatele okamžitě zaměřila a objevovala se spousta neznámých – kde například firma vezme více než 15 milionů roušek? Odpovědi chyběly dlouho.

Podle deníku Luxembourg Wort se podařilo novinářům zjistit, že společnost roušky ani nevyrábí v Lucembursku, ale v Hongkongu a Vietnamu. První dodávka čítající 1,5 milionu roušek měla dorazit do neděle. Zakázka za 45 milionů eur se nakonec zpozdila.

Podle vyjádření ministra obrany Phillippa Goffina by měly roušky dorazit v „průběhu týdne“. Firma ale bude za zpoždění penalizována. Dokud nebudou ochranné materiály předané do rukou belgických úřadů, přijde firma o 750 tisíc eur za každý den zpoždění.

Na černé listině izraelské vlády

Podezřelé je i pozadí samotné společnosti. Podle zjištění deníku Le Soir má totiž Hamza Talhouni, muž, který se státem uzavřel smlouvu o dodávce roušek, velmi blízko k bance, jež vyplácí peníze palestinským teroristům.

Jordánský podnikatel je podle deníku Het Laatste Nieuws na černé listině izraelské vlády a je jedním z hlavních akcionářů Cairo Amman Bank. V této bankovní instituci má své účty mnoho Palestinců, kteří byli odsouzeni za teroristické útoky. Do Cairo Amman Bank pak podle Le Soir posílali zisky z nelegální činnosti.

Samotný stát Izrael pak považuje tuto banku za investora terorismu a lidé, kteří jsou s ní spojeni, figurují na černé listině a tudíž mají zakázaný vstup do Izraele.

V Belgii se přitom již jeden skandál kolem dodávky roušek odehrál v polovině března. Na začátku pandemie vláda objednala tisíce roušek u nejmenované turecké společnosti, která však ze slíbených ochranných materiálů nedodala nic a vláda tak byla nucena ji zažalovat.

Z krize nakonec zemi pomohl čínský obchodní gigant Alibaba a nadace jejího majitele Jacka Maa. Podle informací rádia RTBF se na něj obrátil samotný belgický král Filip a ve spolupráci s valonskou společností Awex vyjednal dodávku přibližně půl milionu roušek. Alibaba tak již následující den dopravil na letiště v Lutychu na 300 tisíc roušek. Zdarma společně s nimi doručil na 30 tisíc testovacích souprav.

Jedenáctimilionová Belgie má v současnosti kolem 57 tisíc nakažených nemocí covid-19 a nebezpečnému viru již padlo za oběť přes 9 tisíc Belgičanů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.